Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Oszuści robią u Ciebie zakupy? Sprawdź, jeśli sprzedajesz na platformach internetowych

Nie daj się oszukać?

O tym, jak działają oszuści internetowi przekonał się niestety mieszkaniec naszego powiatu, który zamieścił ogłoszenie na portalu społecznościowym, w zakładce będącą platformą sprzedażową. Na jego ofertę odpowiedział oszust. 

Oszust z fałszywego profilu miał zaoferować transakcję kupna wystawionego przedmiotu, prosząc od pokrzywdzonego podanie jego numeru konta bankowego, adresu e-mail oraz adresu zamieszkania do odbioru paczki przez kuriera. Po dokonaniu transakcji mężczyzna otrzymał telefon od pracownika firmy InPost. Było to oczywiście dalsze działanie oszusta, który w ramach "rekompensaty" za problemy w połączeniu internetowym oraz możliwością szybszego uzyskania pieniędzy za sprzedany przedmiot, miał pokrzywdzonemu przesłać punkty z firmy InPost do wykorzystania w kolejnych transakcjach.

 

Nie wzbudziło to żadnych podejrzeń ze strony pokrzywdzonego, a oszust działał dalej. Mężczyzna nie zważając na dziwną treść rozmowy z rzekomym pracownikiem firmy przewozowej, kolejno wykonywał jego polecenia, wchodząc na strony oraz logując się do prywatnej bankowości elektronicznej tak jak nakazał oszust. Pokrzywdzony zorientował się dopiero, że został oszukany, gdy na swojej poczcie e-mailowej ujawnił link z fałszywą nazwą firmy kurierskiej.

 

Przez chwilową nieuwagę mężczyzna ten stracił ze swojego konta pieniądze w kwocie 2000 złotych.

 

Policja apeluje: 

-za sprzedawane na portalu aukcyjnym rzeczy przyjmuj jedynie wpłaty na swoje prywatne konto bankowe,

-nigdy nie zgadzaj się na żadne "pośrednie" formy płatności, nie klikaj w żadne linki przesłane od kupującego,

-nigdy nie podawaj kupującym żadnych danych logowania do swojej bankowości elektronicznej oraz danych z kart płatniczych;

- zawsze sprawdzaj jaką transakcję potwierdzasz i czy link, z którego ona pochodzi jest wiarygodny i nie zawiera "fałszywych nazw".

 

Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej
Kolejne dofinansowania dla gminy Turek. Pieniądze ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.