OTOP: Mazurek (Passer montanus)

Mazurek

Mazurek kojarzy się z wielkanocnym ciastem czy z taneczną formą muzyczną praktykowaną w polskiej tradycji wiejskiej. Mazurkiem nazywamy także gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Wróbel i mazurek to gatunki bardzo do siebie podobne. Czarna plamka na białym policzku jest najpewniejszą cechą odróżniającą mazurka od wróbla.

Mazurek pochodzi z Azji Wschodniej. Jako gatunek powstał najprawdopodobiej w Chinach. Choć drugi człon łacińskiej nazwy mazurka- montanus- oznacza ‘górski’, jest to gatunek, który występuje na całym obszarze Polski.

Preferuje krajobraz rolniczy z dużą ilością śródpolnych zadrzewień i zakrzewień (stąd dawna nazwa: wróbel polny).
Mazurek był (i w niektórych rejonach Azji nadal jest) uważany za szkodnika upraw i masowo tępiony. Najbardziej znaną historią o mazurku (istnieje także wersja, że chodziło o wróbla) jest ta z 1958 roku. Przywódca Mao Zedong (twórca Chińskiej Republiki Ludowej) ogłosił “Kampanię walki z czterema plagami” – m.in. wróblami/mazurkami. Według obliczeń przywódcy, ptaki te zjadały 4,5 kg ryżu rocznie. Każdy milion zabitych ptaków oznaczał dla niego nakarmienie 60 tys osób. W efekcie miliony Chińczyków w całym kraju zaczęły tępić te ptaki, przez co na polach rozpleniły się owady (głównie szarańcza), które były dotąd zjadane przez mazurki i wróble. Szkodniki zniszczyły plony, co przyczyniło się do powiększenia panującej wówczas w Chinach klęski głodu, która pochłonęła 20–40 milionów istnień.

Mazurki to pożyteczne ptaki, które cenią sobie bliskość człowieka, a szczególnie zimą potrzebują naszej pomocy, np dokarmiania nasionami owsa, prosa, słonecznkia albo pszenicy. Bardzo ważne jest również nie usuwanie gniazd mazurków z budek przed zimą, aby zapewnić im możliwość przenocowania w ciepłym miejscu, gdzie zaoszczędzą tak potrzebną energię.

W materiale wykorzystano informacje z Wikipedii oraz strony internetowej OTOP


Mniejsze wymagania na egzaminach. Zmiany dla matur...
Władysławów: Nowy chodnik z myślą o mieszkańcach

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 30 listopad 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.