OTOP: Mewa śmieszka

mewa

Gdzie mieszka śmieszka?
Myśląc o mewach mamy przed oczami piaszczyste plaże, i niebieski horyzont Bałtyku… naturalnie! Ale mewy śmieszki zdają się być zbyt przedsiębiorcze i inteligentne, by gniazdować wyłącznie na naszym drogim wybrzeżu. Śmieszka jest wszędzie, gdzie jest choć odrobina wody – na stawach, przy rzekach, na miejskich zbiornikach, żwirowniach, bagnach, na ulicy Kączkowskiego w Turku… Tak! mewy lubią miasta, a w naszym mieście jest ich całkiem sporo. Pojawiają się w lutym i latają po mieście do października.

Lekarz czy sprzątaczka?
Trudny wybór. Trochę lekarz, trochę sprzątaczka - trudno u śmieszki rozdzielić te „zawody”. Śmieszka uwielbia sprzątać i dba o nasze zdrowie zbierając odpady biologiczne, czyszcząc środowisko. Praktycznie każdy lot mewy to wycieczka patrolowa w poszukiwaniu ryb, padliny, owadów, resztek naszego jedzenia. Można powiedzieć, że śmieszka nieźle nam wymiata.

Mała Krzykliwa Elegantka
Mewa śmieszka należy do małych mew (38-45 cm). Swoje niewielkie gabaryty równoważy jednak bardzo donośnym głosem oraz krzykliwym… makijażem! Intensywnie czerwony dziób, jak umalowany szminką, to cecha charakterystyczna śmieszek. Do tego dochodzi biała szata, szary płaszcz, czerwone „kozaczki” i ciemny beret… Francja-elegancja! Związków z arystokracją znajdujemy więcej - podczas zalotów (toków) mewy dają ciekawe widowisko, w którym stojące naprzeciw siebie ptaki z lekko otwartymi skrzydłami składają sobie wzajemnie szybkie pokłony. Wygląda to jak uroczyste powitania na szlacheckim dworze.

Młodzi z marginesu
U śmieszek rządzą starsi, mamy hierarchię, pewnie od tych strojów i pokłonów na dworze. Starsze osobniki zajmują w kolonii najlepsze miejsca lęgowe, najwygodniejsze „salony”. Samice, które składają jaja po raz pierwszy spychane są na margines kolonii, w miejsca bardziej odsłonięte. Można powiedzieć, że starszyzna rzuca młodzież na głęboką wodę. Młodzież nie protestuje, pokornie znajduje swoje miejsce w grupie, wiedząc, że za kilka sezonów dostanie miejsce na salonach.

Jaja z maja
Wszystkie samice składają jaja w tym samym czasie. W naszym świecie nazwalibyśmy to solidarnością jajników, a mewy po prostu lubią robić sobie razem jaja. Jaja składane są w maju, młode we wszystkich gniazdach kolonii wykluwają się w tym samym czasie.

Bezczelność kluczem do sukcesu?
Śmieszki, jako motor swoich działań obrały pożywienie. Ten motor ma dużą moc, jest silniejszy niż strach, dlatego te „bezczelne ptaszyska” potrafią zjawić się przy karmicielach lub jedzeniu jako pierwsze, nie zważając na ludzi, duże zwierzęta, traktory, czy inne potencjalne niebezpieczeństwa. Te wyścigi i niewybredność w pokarmie zapewne stoją za sukcesem śmieszek, które są najbardziej pospolitą i rozpowszechnioną mewą w Polsce. Do przyczyn sukcesu trzeba dorzucić „maminsynkowanie”, bo śmieszki, po wykluciu, długo pozostają w gnieździe i jego okolicach, gdzie mają zapewnione bezpieczeństwo.

Źródło:
Jerzykoniuszy.netgallery.eu
Krainaniezwyklosci.pl


Przyjdź do Mrówki i poznaj możliwości marki Karche...
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii o ASF

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.