Paletyzer - łatwe programowanie paletyzacji

Palatyzer

W dzisiejszych czasach większość firm dąży do znacznej automatyzacji i robotyzacji swoich linii produkcyjnych oraz procesów magazynowych. Takie rozwiązania pozwalają w tym samym czasie podwoić możliwości produkcyjne przy zachowaniu tej samej jakości i precyzji. Dzięki temu możliwe jest osiąganie przez przedsiębiorstwo zdecydowanie lepszych wyników finansowych.

Automatyzacja produkcji

Automatyzacja i robotyzacja produkcji pozwalają nie tylko przyspieszyć pracę, ale również odciążyć pracowników fizycznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o czynności wykonywane z dużą powtarzalnością. Ich negatywnym skutkiem może być wypalenie zawodowe i brak motywacji do pracy. Powodują one również znaczne obniżenie skupienia, a co za tym idzie jakości wykonywanych czynności. W przypadku linii produkcyjnej obniżona jakość jednego elementu może mieć wpływ na całość. Zdecydowanie szybsza i większa produkcja niesie również konkretne wymagania dla magazynu.

Automatyzacja procesu pakowania

Szybka oraz sprawna produkcja sprawiają, że w każdej minucie z linii zjeżdżają nowe produkty, wymagające odpowiedniego zapakowania. Jest to bardzo żmudne zajęcie, w związku z tym warto zastanowić się nad jego automatyzacją. Idealnym rozwiązaniem będzie w tym miejscu paletyzer, czyli urządzenie służące do automatycznego pakowania palet z towarem. Jego działanie jest stosunkowo proste. Polega na odpowiednim ułożeniu towarów na palecie przez ramię zrobotyzowane, a następnie automatyczne owinięcie palety folią zabezpieczającą.

Oczywiście wszystko jest proste jedynie w teorii, ponieważ każdy paletyzer wymaga odpowiedniego zaprogramowania. Pozwala on jednak znacznie usprawnić pracę i zwiększyć przepustowość linii produkcyjnej.

Zalety paletyzera

Zastosowanie automatycznej paletyzacji w firmie produkcyjnej pozwala na znacznie sprawniejsze działanie i zwiększenie możliwości produkcyjnych. Jest to zaledwie jedna operacja, polegająca na pakowaniu, ale dość kluczowa. Zatory podczas pakowania produktów mają bowiem bezpośredni wpływ na efektywność działania całej linii produkcyjnej. W związku z tym każdemu powinno zależeń na udrożnieniu tego procesu i zapobieżeniu ewentualnym przestojom produkcji.

Paletyzer oraz inne urządzenia automatyzujące pakowanie są zazwyczaj zrobotyzowane i wymagają odpowiedniego zaprogramowania. Choć ich zakup i integracja są dość kosztowne, zwrot z inwestycji powinien pojawić się szybko. Zakłada się bowiem, że robotyzacja przedsiębiorstwa zwraca się po okresie około 5-10 lat. Wszystko zależy oczywiście od specyfiki danej firmy oraz poniesionych inwestycji.

W przypadku szybko działających linii produkcyjnych robotyzacja pakowania jest bardzo ważna, ponieważ pracownicy fizyczni nie są w stanie efektywnie pakować produktów. Dla zachowania skuteczności konieczne byłoby bowiem zatrudnienie wielu pracowników i stworzenie ogromnej powierzchni koniecznej do pracy. Zastosowanie paletyzera pozwala więc również na ograniczenie brygady pracowników oraz znacznie lepsze zagospodarowanie miejsca w hali produkcyjnej.
Czym jest kamień milowy i w czym może Ci pomóc?
Zakup masek z filtrem — na co należy zwrócić uwagę...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 02 marzec 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.