Pierwsza premiera sezonu w kaliskim Teatrze. "Dowcip" na Scenie Kameralnej

Dowcip

W najbliższy piątek (11 września) Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zaprosi widzów na pierwszą premierę sezonu 2020/2021 – nagrodzoną Pulitzerem sztukę "Dowcip" Margaret Edson. W główną rolę wcieli się Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska.

Vivian Bering jest profesorem literatury. Specjalizuje się w renesansowej poezji angielskiej. Choć poezja pełna jest namiętności, Vivian zawsze unikała uczuć. To intelektualistka, wierzy w potęgę rozumu. Ale jej ciału nagle przytrafia się potężna „awaria”. Bering, wprawiona w intelektualnych bojach, podejmuje grę ze śmiercią. Czy rozum będzie wystarczającą bronią w walce z nieuleczalną chorobą?

Nagrodzona mnóstwem prestiżowych nagród – z nagrodą Pulitzera (1999) na czele – sztuka Margaret Edson stawia pytanie o to,  co życie czyni wartym życia. A robi to w sposób zaskakujący, paradoksalny i przewrotnie ironiczny.

- "Oryginalny tytuł sztuki – "Wit", znaczy tyle co staropolskie wic, dowcip, żart, kawał, koncept… – mówi dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz – Swoistym wicem jest bowiem na wpół żartobliwe opowiadanie o życiu w ostatnich chwilach życia. Wbrew dramatycznej sytuacji, Dowcip jest pełną życia sztuką o życiu. Ale dramat ten zawiera znacznie więcej konceptów…"

Na Scenie Kameralnej zagra ośmioro aktorów z kaliskiego zespołu. W główną rolę Vivian Bering wcieli się Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska. Jej mentorkę, E.M. Ashford, zagra Bożena Remelska, lekarza dr. Kelekiana – Wojciech Masacz, pielęgniarkę Susie – Izabela Beń-Olejniczak. Po raz pierwszy na deskach kaliskiego Teatru zobaczymy nowego aktora w zespole, absolwenta warszawskiej Akademii Teatralnej, Karola Biskupa. W pozostałych rolach zobaczymy Malwinę Brych, Aleksandrę Pałkę i Jakuba Łopatkę.

Spektakl reżyseruje prof. Bożena Suchocka, wykładowczyni i była dziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Scenografię i kostiumy przygotowuje Iza Toroniewicz, muzykę Agnieszka Szczepaniak, światła Karolina Gębska.

"Dowcip" będzie miał premierę 11 września, kolejne spektakle odbędą się 12, 13 i 17 września. Przedstawienie zostanie również pokazane w ramach nadchodzących 60. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
Fachowa pomoc w delikatnych problemach - bez skręp...
Rusza pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych k...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.