Pieszo i rowerowo dla dobrej przyszłości

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku

80.rocznica wybuchu II wojny światowej, Międzynarodowy Dzień Pokoju oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu stały się przyczyną dwóch imprez zorganizowanych w Szkole Podstawowej nr 5.

W piątek, 20 września uczniowie klasy IV A wraz z rodzicami oraz wychowawczynią Beata Grzelką, wyruszyli na pieszą wędrówkę po naszym mieście odwiedzając miejsca związane z II wojną światową . Dzieci dowiedziały się o masowych egzekucjach w miejscu dawnej targowicy, o tym kim w mieście był wówczas landrat, czym było getto, kim był gen. Mieczysław Smorawiński. Na zakończenie imprezy sprawdziły swoją wiedzę i malowały symbol pokoju – pacyfkę a następnie bawiły przy tradycyjnym ognisku.

Dzień później – 21 września grupa 30 uczniów oraz ośmiu nauczycieli wyruszyła na rajd rowerowy. Funkcję przewodnika po kolejnych miejscach związanych z II wojną światową takich jak: miejscowe cmentarze czy miejsce rozstrzelania żołnierzy AK w turkowskim lesie pełnił pan Bartosz Stachowiak – dyrektor miejskiego muzeum. Także tę imprezę zakończyło ognisko oraz wspólne zabawy .

Organizatorzy zarówno jednej, jak i drugiej imprezy przekazując wiedzę historyczną zwracali jednocześnie uwagę na rolę rozmów i szukania dróg do kompromisu, konieczność współdziałania międzynarodowej społeczności w zachowaniu pokoju oraz ochronie środowiska naturalnego.
Kopernik Plus rajdem rozpoczęło Europejski Tydzień...
PGKiM: Z dbałości o jakość wody

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.