Piknik Wojskowy z okazji obchodów XX rocznicy w NATO

Piknik Wojskowy

9 marca 2019 r., żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT w ramach obchodów XX-lecia sojuszu z NATO, spotkali się z lokalną społecznością na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, prezentując swój sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie.

Spotkanie przedstawicieli Brygady z przybyłymi gośćmi rozpoczęło się o godz. 11.00 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Intencją było zaprezentowanie uzbrojenia, wyposażenia i sprzętu, jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej m.in.: czterokołowców typu Quad czy motocykla. Piknik wojskowy stanowił przestrzeń do spotkania z żołnierzami terytorialnej służby wojskowej, którzy na żywo opowiedzieli o swoich doświadczeniach, procesie szkoleniowym i etapach rekrutacji.

W ramach otwartego na okoliczność pikniku punktu rekrutacyjnego istniała możliwość złożenia wniosków o powołanie do WOT, z czego licznie skorzystali odwiedzający stoisko.

Na punkcie medycznym wojskowy ratownik medyczny uczył pierwszej pomocy i opowiadał o zadaniach medyka w wojsku. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli spróbować swoich sił w reanimacji (przy użyciu fantoma), a także na samym sobie czy towarzyszy przećwiczyć opatrywanie ran.

W namiocie promocyjnym przygotowano miejsce dla najmłodszych, którzy mogli pokolorować obrazki o tematyce wojskowej, a żołnierze wykonywali najmłodszym i nie tylko „wojskowy makijaż”, dzieci chętnie przymierzały wojskową kamizelkę kuloodporną oraz hełm.

O godz. 13.00 odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Polski i NATO na maszt z udziałem przedstawicieli dowództwa 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

                                                                                   ***
Najbliższa przyszłość wielkopolskiej Brygady to szkolenia rotacyjne zaprzysiężonych już żołnierzy oraz intensywny, wiosenny proces rekrutacji. Kolejne wcielenie już 11 marca (na 8 –dniowe szkolenie wyrównawcze) oraz 29 marca (na 16-dniowe szkolenie podstawowe). Obecnie w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej szkoli się blisko 800 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

                                                                                     ***
Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych.

Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Anna Szymaniak
Rzecznik Prasowy
12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Dwa pożary jednej nocy. Trwa gaszenie tartaku w Ch...
Brudzew: Mazdą uderzył w barierę na A2

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 15 listopad 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.