Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Planujesz otworzyć własny pub? To warto wiedzieć

pub

Branża restauracyjna rządzi się własnymi prawami. I choć bardzo często to opłacalny biznes, o ile posiadamy niezbędną wiedzę i środki, otwarcie restauracji czy pubu wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. O czym nie można zapomnieć i na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego miejsca

Odpowiedni wybór miejsca może okazać się połową sukcesu. Pub powinien być położony w dogodnej dla klientów lokalizacji. Przed wyborem konkretnego lokalu warto sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale również najbliższe sąsiedztwo. Im większe skupisko ludzi, tym lepiej będzie rokować Twoje przedsięwzięcie.

Planujesz kameralny kącik czy może miejsce do spotkań dla szerszego grona osób? Ta kwestia będzie miała znaczenie przy wyborze powierzchni lokalu. Warto również zwrócić uwagę, czy w wybranym miejscu znajduje się już jakieś wyposażenie, z którego mógłbyś skorzystać. Pozwoliłoby to na zmniejszenie kosztów początkowych, a zaoszczędzoną kwotę będziesz mógł przeznaczyć na inne pilne potrzeby przedsiębiorstwa.

Prawdopodobnie na mapie miasta lub miasteczka, w którym planujesz otwarcie pubu, znajdują się już podobne lokale. Warto zorientować się, jaki mają wystrój, czym przyciągają klientów, co serwują do jedzenia i jakie oferują ceny. Warto się czymś wyróżnić i zapewnić klientom niezapomniane doświadczenie, do którego będą chcieli wracać.

Koncesja na alkohol

Prowadzenie własnego lokalu wiąże się z szeregiem formalności, których należy dopełnić pod groźbą grzywny czy zawieszenia działalności. W przypadku otwarcia pubu największe znaczenie ma uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu.

Warto wiedzieć, że dzielą się na 3 typy (ze względu na procentową zawartość alkoholu):
• A – do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo;
• B – powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa);
• C – powyżej 18% zawartości alkoholu.

Koszty uzyskania koncesji będą się różnić w zależności od wybranego przez nas typu. 525 zł za koncesję A i B zapłacą osoby, które dopiero rozpoczynają działalność, jak również w poprzednim roku rozliczeniowym wartość sprzedaży alkoholu nie przekroczyła 37 500 zł.

Jeśli zamierzasz ubiegać się o koncesję typu C, należy przygotować się na koszty 2100 zł. Tę samą kwotę zapłacą przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku rozliczeniowym uzyskali wartość sprzedaży niższą od 77 000 zł.

Warto pamiętać, że poza koniecznością wniesienia jednorazowej opłaty, koncesje, w celu jej przedłużenia, będzie trzeba opłacać cyklicznie. By ją uzyskać na początkowym etapie niezbędne będzie również złożenie szeregu dokumentów do urzędu miasta lub gminy. To m.in. dołączenie zatwierdzenia pubu przez państwowego inspektora sanitarnego, aktu notarialnego, umowy dzierżawy lub najmu oraz zgody mieszkańców budynku, jeśli pub miałby być zlokalizowany w budynku wielomieszkaniowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. tutaj: https://aleo.com/pl/blog/jak-otworzyc-wlasny-pub/

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybór odpowiedniego wyposażenia, zatrudnienie pracowników, ustalenie propozycji przekąsek oraz wystroju sali jest dość oczywistą kwestią. Warto jednak pamiętać, że muzyka puszczana w pubie musi być legalna. Dlatego konieczne jest regularne opłacanie różnego rodzaju organizacji, np. Stowarzyszenia Autorów ZAIKS czy Związek Producentów Audio Video (ZPAV).

Jeśli planujesz założenie monitoringu, warto również pamiętać o uregulowaniu przepisów dotyczących RODO.

Otwarcie własnego pubu może okazać się fascynującym doświadczeniem, na które jednak warto odpowiednio się przygotować i zadbać o znajomość przepisów i regulacji prawnych z tym związanych. Pomoże to w uniknięciu błędów, zwłaszcza jeśli to pierwsze tego typu przedsięwzięcie.
Biała sobota w powiecie tureckim
Dobra: średniowieczna tradycja wciąż żywa. Tłumy n...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.