Podróż przez pory roku z Krasnalem Hałabałą

Krasnal Hała Bała

Od 6 do 10 czerwca w grupie dzieci 3- 4 - letnich w Przedszkolu Samorządowym Nr 8 w Turku realizowany był projekt badawczy pod nazwą „Obserwacje przyrodnicze na 4 pory roku – lato”. Jego celem było przybliżenie przedszkolakom świata przyrody oraz wzbogacanie w tym zakresie wiedzy dzieci poprzez aktywne działanie, badanie i obserwację środowiska przyrodniczego.

Przedszkolaki wspólnie poszukiwały odpowiedzi na postawione pierwszego dnia pytania, realizując w ciągu tygodnia następujące zadania tj: zmiany w przyrodzie w okresie lata, odgłosy lata, letni kącik badawczy, powiązanie pracy wychowawczej z tematem lata, bezpieczeństwo latem.

Ponadto przeprowadziły wiele ciekawych doświadczeń, dzięki którym wspólnie wyjaśniały zjawiska z najbliższego otoczenia. Sprawdzały, korzystając ze wszystkich zmysłów dlaczego, gdy pada deszcz, niektóre owoce pękają, dlaczego pióra ptaków nie nasiąkają wodą, dlaczego ptaki mają różne kształty nóg i dziobów?

Jednym z założeń projektu było wykonanie pracy plastycznej przez dzieci z rodzicami. Zadaniem domowym dla przedszkolaków i ich najbliższych było wykonanie kompozycji „bukiet kwiatów z letniej łąki”. Bogactwo naturalnych okazów przyrody stało się niezwykłą inspiracją do stworzenia przepięknych prac, które ozdobiły przedszkolną salę.

Realizowany w “Ósemce” projekt badawczy, a w nim ciekawe eksperymenty to ważny element nauki poprzez zabawę oraz odkrywanie świata. Zwłaszcza, że eksperymenty przyrodnicze są dla dzieci szczególnie interesujące, bo wyjaśniają zjawiska z najbliższego otoczenia. Podczas takich zajęć maluchy zaspokajają swoją ciekawość oraz wzmacniają poczucie własnej wartości i pewności siebie. Projekt badawczy pt. „Obserwacje przyrodnicze na 4 pory roku – lato” był ostatnim etapem zaplanowanego na cały rok działania. Mamy nadzieję, że kolejne etapy projektu stały się dla naszych wychowanków „drzwiami” do świata przyrody, które będą zawsze otwarte do spotkań, przeżyć i doświadczeń. Jesteśmy również przekonani, że jego realizacja zaszczepiła w naszych dzieciach chęć lepszego poznania, rozumienia i poszanowania przyrody.

 

 

Przetarg na rozbudowie ogrodowej sieci wodociągowe...
Tuliszków: Judo Baltic Cup w Gdyni

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.