Podsumowanie roku w PSP Turek. Mniej zdarzeń, więcej inwestycji

PSP Turek

Tradycyjnie jak każdego roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku odbyło się spotkanie na którym podsumowano wydarzenia roku ubiegłego. W środę, 7 lutego omówiono również działalność strażaków i przedstawiono plany na najbliższy czas.

W naradzie rocznej uczestniczyli strażacy zawodowi, druhowie ochotnicy, przedstawiciele samorządów oraz instytucji z terenu powiatu tureckiego.

Zebranych powitał pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Turku st.kpt.Krzysztof Gruszczyński. Przedstawił on również najistotniejsze dane statystyczne za rok 2023.

W 2023 roku Komenda Powiatowa PSP w Turku odnotowała 730 zdarzeń, z czego 173 pożarów, 507 miejscowych zagrożeń i 50 alarmów fałszywych. Jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu tureckiego interweniowały średnio co 11 godzin i 49 minut.

Należy nadmienić, że w 2023 roku odnotowano spadek interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w porównaniu do roku 2022 o 776 zdarzeń tj. o ponad 51%. W roku minionym odnotowano 34 wypadki śmiertelne, natomiast rok wcześniej liczba ta to 22.

Wśród najbardziej charakterystycznych zdarzeń wymienić można misję Grecja w której udział brało czterech funkcjonariuszy straży pożarnej z Turku, pożar turbiny wiatrowej w Dąbrowie w gminie Dobra, pozar poszycia leśnego w Grzymiszewie w gminie Tuliszków podczas którego udział w akcji brało łącznie 10 zastępów straży pożarnej, pożar budynku mieszkalnego w Bądkowie Pierwszym w gminie Przykona w wyniku wybuchu gazu propan-butan, pożar budynku produkcyjno- magazynowego w Rudzie w gminie Tuliszków czy pożar budynku gospodarczego w Chylinie w gminie Władysławów.

Pełniący Obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Turku st. kpt. Krzysztof Gruszczyński przedstawił także sprawozdanie dotyczące działalności kadrowej, kwatermistrzowskiej oraz finansowej.

Założenia na rok 2023 zostały zrealizowane, bowiem udało się pozyskać nowoczesną drabinę SD 30 oraz zamontować instalację fotowoltaiczną na terenie straży pożarnej. Tradycją stało się również, że na każdy kolejny rok wyznaczane są kolejne cele. I tak w roku 2024 strażacy z Turku starać się będą o zakup skokochronu.

Podczas spotkania głos zabrał przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg.Paweł Klecha. Poinformował on, że w roku ubiegłym odnotowano mniej zdarzeń i nie było wyjątkowych wyzwań typu covid. Strażacy z Wielkopolski uczestniczyli natomiast w misji w Grecji, gdzie po raz kolejny udowodnili, że stanowią elitę jeśli chodzi o zabezpieczenie logistyczne.

- Miniony rok był rokiem różnego rodzaju inwestycji- inwestycji budowlanych, inwestycji związanych z wymianą sprzętu, wymianą pojazdów pożarniczych czy umundurowania strażackiego. Był to rok który poświęciliśmy na współpracę, ćwiczenia i gdzie wspólnie z samorządami realizowaliśmy różnego rodzaju inwestycje, ale też wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi jak co roku ćwiczyliśmy, świętowaliśmy i braliśmy udział w działaniach- mówił bryg. Paweł Klecha dodając, że rok ubiegły był również bogaty dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Jak poinformował naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego w przyszłym roku zamierza się zamknąć plan sieci dołączenia do Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

W imieniu Starosty Tureckiego gratulacje oraz wyrazy uznania za dotychczasową działalność przekazał zastępca Władysław Karski. Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński życzył powodzenia w roku obecnym i podziękował za strażakom za służbę. Głos zabrał również wice prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku Wacław Szajrych. Wyraził on uznanie za dotychczasową współpracę oraz wyraził nadzieję na kolejny czas pełen sukcesów i rozwoju.

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Smakowity koniec karnawału. Dziś tłusty czwartek
Malanów: III Otwarty Deblowy Turniej Tenisa Stołow...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.