Pogadanka z dzielnicową o bezpieczeństwie

Dzielnicowa

Dzielnicowa mł.asp. Joanna Wypchło z Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Turku spotkała się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Turkowicach. W trakcie spotkania przypomniała zebranym dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Policjantka w prezencie rozdała dzieciom odblaski.

W Szkole Podstawowej w Turkowicach policjantka przeprowadziła prelekcję na temat bezpiecznego zachowaniach się w domu, podczas zabaw i na drodze, a w klasach VII i VIII na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. W czasie spotkania dzieci otrzymały elementy odblaskowe, aby noszone w widocznym miejscu podnosiły poziom bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

Dzielnicowa przekonywała młodych uczestników ruchu drogowego do noszenia na ubraniach odblasków w widocznych sposób. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 30 - 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Pieszy poruszający się po zmroku bez żadnych elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości ok. 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny z odległości ok. 150 metrów. Dzięki temu kierowca może wcześniej zauważyć osobę i znacznie szybciej zareagować, zwolnić i ominąć. Funkcjonariusz podkreślał, że niewielki odblaskowy element przyczepiony do odzieży wierzchniej może zapobiec tragedii.

Pamiętajmy aby zawsze przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych oraz upewnić się, że nasze wejście na jezdnie nie spowoduje zagrożenia dla innych. To szczególnie ważne, aby nigdy nie wchodzić na jezdnię, gdy widoczność ograniczona jest stojącym pojazdem lub inna przeszkodą. Osoby, które chcą przemieścić się na drugą stronę ulicy powinny zawsze pamiętać, że nawet na przejściu dla pieszych istnieją zagrożenia i zawsze trzeba się upewnić czy kierowca go widzi i zdąży zareagować. Jeśli nie ma takiej pewności, lepiej nie wchodzić na pasy.

źródło: KPP Turek

To już oficjalnie!!! Boks dla KOBIET w klubie Stri...
Malanów: Miranda Team mistrzem Amatorskiej Ligi Te...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 24 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.