Pożar sadzy. Ostrzegamy!

Pożar sadzy w kominie

Od początku sezony grzewczego na terenie powiatu tureckiego doszło już do 20 pożarów sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych. Każdy z takich pożarów niesie ryzyko powstania pożar dachu, a w związku z tym znacznych strat. Często efektem pożaru sadzy jest pęknięcie przewodu kominowego.

Nieszczelne przewody kominowe mogą skutkować przedostaniem się tlenku węgla do części mieszkalnej budynku. Ze względu na swoje toksyczne właściwości tlenek węgla jest wysoce niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi. Niebezpieczeństwo szkodliwego wpływu tlenku węgla na organizm jest szczególnie wysokie w porze nocnej, kiedy nasza czujność jest ograniczona. W wielu przypadkach udałoby się uniknąć pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców ogrzewających ich domy.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

-cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
-dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
-co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
-co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Opracowanie: kpt. K. Gruszczyński

fot: www.gov.pl

Malanów: Gmina wśród laureatów akcji „Pod biało-cz...
Wspólne działanie - stabilna przyszłość zawodowa
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 26 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.