Przykona: Energa rozwija OZE w Wielkopolsce

Energa rozwija OZE w Wielkopolsce

Grupa ENERGA przystąpiła do Porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Porozumienie rozpocznie wzajemną współpracę stron w zakresie uczestnictwa Regionu w ramach Platformy Wsparcia Regionów Górniczych (Platforma Węglowa).

Grupa ENERGA posiada prawo do terenów pokopalnianych o pow. powyżej 300 ha, na których planuje realizację kilku przedsięwzięć w obszarze OZE. Doskonała współpraca z przedstawicielami Gminy Przykona (pow. turecki) spowodowała, że obecnie w trakcie realizacji jest projekt budowy Farmy Wiatrowej 30 MW „Przykona”, a kolejne projekty są w trakcie przygotowywania.

Porozumienie, o którym mowa, zostało zawarte pomiędzy przedstawicielami Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Zarządem ENERGA SA, jednocześnie został podpisany List Intencyjny z Wójtem Gminy Przykona.

– Dzisiejsze wydarzenie znakomicie wpisuje się w naszą strategię rozwoju i realizacji inwestycji w obszarze centrum odnawialnych źródeł energii – mówi kierujący Grupą Energa prezes Grzegorz Ksepko.

-Podpisujemy List intencyjny, który mam nadzieję rozpocznie wzajemną owocną współpracę i rozszerzy ofertę projektów inwestycyjnych regionu. Mamy ambicje, aby na tych terenach zbudować wzorcowe Centrum OZE Grupy ENERGA i zastosować różne rozwiązania w zakresie paneli fotowoltaicznych, jak również różne technologie magazynowania energii – podkreśla prezes Ksepko.

Tereny Pokopalniane leżące na terenie Gminy Przykona to nieruchomości będące w posiadaniu Grupy ENERGA, co stwarza doskonałą okazję do rozpoczęcia nowych przedsięwzięć w obszarze OZE. W trakcie realizacji jest już projekt budowy Farmy Wiatrowej „Przykona”, w przygotowaniu są kolejne – dwie farmy fotowoltaiczne oraz magazyny energii, które w znaczący sposób wpłyną na strategię zarządzania energią elektryczną.

Prace przy budowie Farmy Wiatrowej Przykona rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Spółka Energa Invest, odpowiedzialna za kompleksowe przygotowanie oraz realizację inwestycji, wydała polecenie rozpoczęcia prac i przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy. Nowa farma wiatrowa Grupy Energa ma być gotowa w II kwartale 2020 roku.

Instalacja jest zlokalizowana w Gminie Przykona na terenach poeksploatacyjnych i zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów. Została zaprojektowana w oparciu o najnowsze dostępne technologie przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi. Projekt wpisuje się w rewitalizację tego obszaru, tereny poprzemysłowe zostaną wykorzystane do produkcji zielonej energii, co znacząco wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego regionu. Wszystko to z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności.

źródło: energetyka24.com

ZE PAK rezygnuje z węgla. Co dalej z górnikami?
Malanów: Świetlica w Celestynach na miarę potrzeb ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 12 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.