Przykona: Gmina zmienia się w najbardziej energetyczny punkt na mapie Wielkopolski

Podpisanie umowy energetycznej w Przykonie

Czy Przykona będzie najbardziej energetycznym miejscem na mapie regionu? Wszystko na to wskazuje, ponieważ na terenie gminy jak grzyby po deszczu wyrastają inwestycje w oparciu o odnawialne źródła energii. Między innymi o tym rozmawiano podczas spotkania, które miało miejsce w piątek, 27 września.

Energetyczne inwestycje rosną
Celem piątkowego spotkania była prezentacja aktualnego stanu inwestycji prowadzonych w gminie przez spółkę celową Energia Przykona oraz Energa S.A.. Najważniejsza to budowa farmy wiatrowej o mocy ok. 30 MW, będąca jednocześnie dopiero pierwszym etapem działań. Energetyka odnawialna na terenie gminy będzie bowiem systematycznie rozwijana i poszerzana o możliwości jakie daje fotowoltaika. Podpisano także z samorządem aneks do listu intencyjnego, mówiący o wzajemnym wspieraniu się przy realizacji przedsięwzięć energetycznych. Aneks uszczegóławia wcześniejsze zapisy dotyczące głównie wsparcia i rekomendacji gminy Przykona dla spółki Energa. Dotyczy to przede wszystkim pogórniczej platformy powęglowej.

-Nasza gmina od kilku lat transformuję się energetycznie. Właśnie ze względu na to, że przez wiele lat byliśmy gminą, która produkowała energię elektryczną. Tę czarną z węgla naszego brunatnego. Przez 60 lat byliśmy gminą na terenie której prowadzone było wydobycie węgla do pobliskiej elektrowni Adamów. Jak Państwo wiecie 1 stycznia 2018 roku wyłączona została z systemu Elektrownia Adamów o mocy 600 MW i widząc nieuchronność pewnych zjawisk i wydarzeń kilka lat temu nasza gmina podjęła zadania związane z wykorzystaniem potencjału energetycznego gruntowego, siły roboczej na tym terenie w celu utworzenia na terenie naszej gminy Gminnego Parku Energetycznego. Dzisiaj mogę z całą satysfakcją powiedzieć, że są z tego tytułu pierwsze owoce - mówił wójt Mirosław Broniszewski.

Gmina zdeterminowana, ale potrzebne wsparcie
Głos zabrali także partnerzy gminy Przykona - przedstawiciele spółki Energia Przykona. Parnerami są również - Energa S.A. i ZE PAK KWB Adamów, która również planuje na tym terenie powstanie nowych mocy wiatrowo-słonecznych.

Dla przypomnienia - dotychczasowe działania związane z energetyką odnawialną rozpoczęły się w roku 2008, kiedy to wspólnie z kopalnią węgla brunatnego Adamów podpisywano poważny pierwszy list intencyjny w sprawie wykorzystania potencjału energetyczno - kopalnianego zarówno kopalni, jak i elektrowni. To zaowocowało powstaniem w 2012 roku biogazowni rolniczej.

-Determinacji nam nie zabraknie zarówno nam w gminie, ale przede wszystkim decydentom zarówno centralnym, jak i regionalnym. Nasze wyobrażenie gmin na terenie powiatu tureckiego na temat transformacji energetycznej tego obszaru idzie w tym kierunku, że zdecydowanie mówimy, że bez pomocy zewnętrznej gminy tej części Wielkopolski wschodniej sobie nie poradzą. Potrzebny jest bezwzględnie program centralny, który wspierałby przedsięwzięcia dużej wagi i dużej rangi. Potrzebne jest to, aby w regionalnym programie operacyjnym znalazły się zapisy, które w sposób jednoznaczny preferowały będą właśnie obszary, które tej transformacji podlegają i będą podlegać przez najbliższe kilka lat - mówił wójt Broniszewski dodając, że przyciągnięcie potencjalnych inwestorów daje szansę na to, by gmina mogła się systematycznie rozwijać.

Najbardziej energetyczni w Wielkopolsce
Obecny na spotkaniu Maciej Sytek stwierdził, że znalazł się w najbardziej energetycznym miejscu w Wielkopolsce i najpewniej w Polsce. Obecna perspektywa dla gminy Przykona oraz Powiatu Tureckiego to bowiem ponad 1000 MW energii, które produkowane będą z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie opowiedział o porozumieniu na rzecz transformacji do którego przystąpiło wielu sygnatariuszy, w tym gmina Przykona.

- Z jednej strony są to samorządy, z drugiej przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy i będą produkowali energie, podejmowali inne działania, z trzeciej organizacje pozarządowe, które reprezentują społeczeństwo - wyjaśniał idee porozumienia Maciej Sytek.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także o przebiegu rozmów w Ministerstwie Energii, w których uczestniczyli przedstawiciele Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Jak można było usłyszeć, nowa komisarz, która zarządzać będzie tym obszarem uznała, że tereny górnicze w procesie transformacji staną się jednym z głównych tematów najbliższym czasie działalności Komisji Europejskiej. Dopóki w tym obszarze nie nastąpi przemiana, tak długo energia czerpana będzie z węgla. Zmiana takiego podejścia wymaga dużych nakładów finansowych na tereny powęglowe. Mowa tu o kwotach rzędu 4,8 mld euro i kolejny 5 mld euro, które mają być dodatkowo wygospodarowane. Środki te miałyby być swoistego rodzaju odrębną „kopertą” przy regionalnych programach operacyjnych i korzystać z niej będą mogły tylko cztery powiaty - kolski, turecki, koniński i słupecki.

Z dobrych uczuć…, czyli Ryszard Rynkowski zaśpiewa...
Kawęczyn: Gospodynie z Będziechowa najlepsze w Wie...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 01 sierpień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.