Rybołów i remont - zagadkowe kryptonimy wojskowych ćwiczeń

Rybołów i remont - zagadkowe kryptonimy wojskowych ćwiczeń

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kończą właśnie bardzo intensywny miesiąc ćwiczeń. Szkolenie każdego Terytorialsa jest  bardzo dynamiczne i  urozmaicone, ale w tym miesiącu ochotnicy z Wielkopolski aż dwukrotnie połączyli swoje siły z innymi jednostkami wojskowymi.

Żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się razem z żołnierzami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego (33BLTr) z Powidza w ramach ćwiczenia „RYBOŁÓW” oraz z 16 Batalionem Remontu Lotnisk (16brl) z Jarocina w trakcie ćwiczenia „REMONT”.

To nie przypadek, że właśnie terytorialsi ze Śremu i Leszna ćwiczyli z jednostkami sił powietrznych. W naszym województwie - czyli rejonie odpowiedzialności brygady, znajduje się wiele jednostek lotniczych i to właśnie te jednostki w wypadku wojny będą wspierać, i zabezpieczać żołnierze z wielkopolskiej brygady. W Powidzu, terytorialsi ćwiczyli m.in. odparcie grup sabotażowych i dywersyjnych oraz ochronę lotniska. Z kolei we współpracy
z 16 brl z Jarocina, żołnierze z brygady WOT przemieścili się na poligon w Nadarzycach, gdzie podczas postoju kolumny wojskowej doszło do  niespodziewanego ataku. Terytorialsi połączyli siły z kolegami z batalionu remontowego i jednocześnie  zabezpieczali sprzęt oraz odpierali przeciwnika. Był to również moment, by sprawdzić swoje umiejętności  w zakresie  pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuacji rannego z pola walki.

Dla żołnierzy sił powietrznych były to jedne z najważniejszych ćwiczeń w roku, natomiast  wielkopolscy Terytorialsi wykorzystali je do sprawdzenia nabytych umiejętności poza poligonem, strzelnicą i placem ćwiczeń.

 „W procesie szkolenia dużą wagę przykładamy do interoperacyjności czyli współpracy z  jednostkami z innych rodzajów sił zbrojnych na terenie województwa wielkopolskiego. W przyszłym roku wzrośnie liczba tego typu ćwiczeń z innymi jednostkami operacyjnymi oraz z wojskami sojuszniczymi. Szczególnie zależy mi na intensyfikacji szkoleń poza placami ćwiczeń, zgodnie z przeznaczeniem WOT” -  podkreśla płk Rafał Miernik – Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Misją WOT jest  wspieranie wojsk operacyjnych w czasie wojny, natomiast w czasie pokoju jest to wspieranie lokalnej społeczności. Oba warianty trzeba nieustannie doskonalić aby być zawsze gotowym i zawsze blisko!

                                                                                                ***

  1. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg Stanisława Taczaka powstała
    z początkiem 2018 roku. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w: Lesznie i Śremie. Niedawno jednostka otrzymała zadanie rozwinięcia struktur WOT w Skwierzynie w województwie Lubuskim. Trwa rekrutacja zarówno do służby wojskowej w Wielkopolsce jak i w lubuskim. Obecnie jednostka liczy ok. 1300 żołnierzy.

kpt. Marcin MISIAK       
ppor. Anna JASIŃSKA

Brudzew: Do Finlandii, Hiszpanii i Rumunii- czyli ...
Przedszkole Samorządowe nr 7 im. Misia Uszatka w T...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 26 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.