Rozdzielność majątkowa a długi

Rozdzielność majątkowa a długi

Związek małżeński zawierany jest na dobre i na złe. Niestety w niektórych przypadkach ta zasada nie ma znaczenia. Z powodu złych decyzji współmałżonka, możemy stanąć przed sytuacją, która doprowadzi do tego, że będziemy spłacać jego długi. Jak się przed tym uchronić?

Czym jest rozdzielność majątkowa?
Wraz z zawarciem związku małżeńskiego, na mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że za zaciągnięte kredyty odpowiada oboje małżonków, a nie tylko jeden z nich. Za pomocą aktu notarialnego mogą oni ją rozszerzyć lub ograniczyć lub ustanowić rozdzielność majątkową, która powstaje:

• Przy zawarciu przez małżonków umowy rozdzielności majątkowej. Ma ona formę aktu notarialnego. Może być zawarta już przed związkiem małżeńskim, a także w trakcie jego trwania,
• na mocy orzeczenia sądu, jeżeli żąda tego małżonek lub wierzyciel małżonka,
• z mocy prawa w przypadku ubezwłasnowolnia jednego z małżonków,
• z mocy prawa w sytuacji, gdy zostanie ogłoszona upadłość jednego z małżonków,
• z mocy prawa w sytuacji orzeczenia separacji małżonków.

Rozdzielność majątkowa przed ślubem a długi
W sytuacji, gdy małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkowo, jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, nie powstaje majątek wspólny. Wszystkie zobowiązania małżonków są tylko i wyłącznie ich długami, a drugi małżonek nie ponosi za nich odpowiedzialni, a wszystkie zobowiązania zaciągane są na własny rachunek.

Oznacza to, że za dług odpowiedzialny jest małżonek, który go zaciągnął. Musi jednak poinformować on drugą stronę o podpisanej umowie, aby uniknąć mylnego przekonania strony, że małżonkowie posiadają wspólny majątek. To bardzo istotne przede wszystkim ze względu na konsekwencje, które może ponieść drugi małżonek.

W sytuacji, gdy mąż np. zaciągnie kredyt w banku, a żona nie udowodni, że druga strona wiedział o intercyzie, spłata długów może nastąpić również z jej majątku.

Rozdzielność majątkowa w trakcie trwania związku małżeńskiego a długi
Jeżeli małżonkowie podpisali intercyzę w trakcie trwania związku małżeńskiego, to wszystkie zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem, są wspólne. Wynika to z majątku wspólnego. W sytuacji, gdy jeden z małżonków wyraził zgodę na jego zaciągnięcie, wówczas on również odpowiada za dług.

Natomiast jeśli dług został zaciągnięty po podpisaniu intercyzy, odpowiada za niego tylko i wyłącznie dłużnik. Musi jednak poinformować on drugą stronę o rozdzielności majątkowej. Jeżeli jednak małżonek nie wyraził zgodę na kredyt lub został on zaciągnięty bez jego wiedzy, to za dług odpowiada osoba, która go wzięła.

Spłata następuje z jego majątku osobistego, ale również składników majątku wspólnego, a w tym wynagrodzenia za pracę.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Rozdzielność majątkowa a długi opublikowanego na splatachwilowek.pl.
Tuliszków: Dwa nowe auta będą wozić podopiecznych ...
Władysławów: Przebudowa węzłów wodociągowych w mie...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.