Smakowity koniec karnawału. Dziś tłusty czwartek

Tłusty Czwartek 2024
Tradycyjnie w ostatni czwartek karnawału, który poprzedza Środę Popielcową, każdy powinien zjeść choć jednego pączka albo faworka. Ma to zapewnić szczęście i pomyślność. Dziś zatem nie liczymy kalorii, tylko zajadamy! 
 
Zwyczaj ten wywodzi się już ze starożytności, kiedy w ten sposób świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Zajadano się wówczas głównie tłustymi mięsami, które przepijano winem. 
 
Współcześnie Tłusty Czwartek to głównie symbol pożegnania karnawałowego czasu rozpusty i szaleństw przed rozpoczynającym się okresem Wielkiego Postu. Rekordziści tego dnia potrafią zjeść nawet kilkadziesiąt pączków. Statystyczny Polak zjada ich wówczas około 2,5 sztuki, a w skali całego kraju to prawie 100 milionów tych słodkich wypieków. Ich wypiek wbrew pozorom nie jest aż tak mocno skomplikowany. Niezbędna jest mąka, drożdże, jajka, cukier i trochę czasu na wyrośnięcie i smażenie rumianych bułeczek. 
 
Dostępne szacunki sugerują, że w tłusty czwartek statystyczny Polak spożywa po 2-3 pączki - wskazują eksperci HRE Investments. Dietetycy przypominają natomiast, że jeden początek to około 350 kcal.
 
Osoby, które nie przepadają za pączkami mają tego dnia alternatywę w postaci faworków. Są one nazywane również chruścikami. Jest to chrupkie ciasto w kształcie złożonej kokardki, które jest kąpane w gorącym tłuszczu. Najlepiej smakują z cukrem pudrem.
 
Tłusty Czwartek to także czas wytężonej pracy cukierników. Niezależnie od tego czy zjemy pączki własnej roboty czy ze sklepu, Redakcja iTurek.net życzy wszystkim bardzo słodkiego dnia. 
Władysławów: Laureaci Powiatowego Konkursu Plastyc...
Podsumowanie roku w PSP Turek. Mniej zdarzeń, więc...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.