Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Stan zagrożenia epidemicznego. Co zmieni się w funkcjonowaniu państwa? Jak postępować?

koronawirus

W Polsce odnotowywane są kolejne przypadki zarażenia koronawirusem. W powiecie tureckim wciąż u nikogo nie wykryto tej choroby. Rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Od niedzieli dużo zmieni się codzienne funkcjonowanie milionów obywateli. Już dziś dowiedz się jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

W walce z koronawirusem najważniejsze są środki prewencyjne. Mają one na celu maksymalne zminimalizowanie ryzyka zakażenia, którego niestety nie da się wykluczyć. Przede wszystkim każdy z nas powinien bezwzględnie stosować się do wytycznych publikowanych przez rząd i inspektorat sanitarny. W szczególności należy restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny. Częste mycie rąk pod bieżącą wodą przez 30 sekund, a także zakrywanie twarzy łokciem podczas kaszlu może uchronić nas przed zakażeniem. Warto także ograniczyć podawanie rąk na przywitanie. Podczas rozmowy z drugą osobą należy zachowywać bezpieczną odległość co najmniej 1 metra.

Rozporządzenie Rady Ministrów piątku, 13 marca, wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu wszystkich obywateli. Na 10 dni od 15 marca zostanie przywrócona tymczasowa kontrola graniczna. Do kraju będą mogli wjeżdżać jedynie polscy obywatele, którzy obligatoryjnie poddawani będą dwutygodniowej kwarantannie. Wprowadzony został zakaz wyjazdu cudzoziemców, a nadto zawieszone są międzynarodowe połączenia lotnicze i krajowe. Wewnętrzne połączenia działać będą bez zmian.

Warto zwrócić uwagę, że transport towarów wciąż funkcjonuje, dlatego nie ma obaw, że w sklepach zabraknie żywności. Galerie handlowe zostaną zamknięte, ale otwarte będą sklepy z żywnością. Rząd zapewnia, że nie braknie towarów codziennego użytku. Z kolei restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na dowóz i na wynos. Wprowadzony został także zakaz publicznych zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.

Wszystkie powyższe działania władz są związane z tzw. narodową kwarantanną. Wszystko to wraz z zamknięciem szkół, niektórych urzędów i placówek kulturalnych ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W Polsce sytuacja wciąż jest opanowana. Nie ma powodów do obaw, jednakże już teraz podejmowane są profilaktyczne działania, które mają ustrzec nasz kraj przez tym co dzieje się aktualnie we Włoszech czy Hiszpanii. W związku z powyższym bez potrzeby należy nie wychodzić z domów i spotykać się z innymi ludźmi. Czas kwarantanny to nie czas ferii – to czas ochrony przed epidemią.

Służby powiatu tureckiego są w stałym kontakcie z wojewódzkim sztabem kryzysowym. Jak zapewniają są przygotowane na pojawienie się przypadków koronawirusa w naszym regionie. Dotychczas ani w Turku, ani w gminach ościennych nie odnotowano przypadków tej choroby, która objawia się m.in. wysoką gorączką, dusznościami oraz bólem mięśni i ogólnym zmęczeniem. W grupie ryzyka są osoby, które niedawno wróciły z zagranicy lub miały kontakt z takimi osobami. W razie wątpliwości dotyczących swojego stanu zdrowia można kontaktować się z SANEPIDEM w celu konsultacji.

Wprowadzone restrykcje są związane z profilaktyką. Nie ma podstaw do paniki..
Malanów: Druhowie z pomocą na czas kwarantanny
Komunikat Burmistrza Dobrej

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.