„Stoi na stacji lokomotywa…”- czyli w oczekiwaniu na obiecaną kolej

Kolej

„Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa..”- ale na chwilę obecną tylko w wierszu Juliana Tuwima, bowiem mimo ciągłego oczekiwania mieszkańców Turku na obiecaną kolej sprawa ucichła tuż po wyborach parlamentarnych.

Wielokrotnie mieszkańcy Turku kontaktowali się z naszą redakcją zadając pytanie „Co z obiecaną przez posła Bartosika koleją?”.

Temat w okresie kampanii wyborczej poruszany był niejednokrotnie i momentami bardzo obszernie. Program „Kolej +” według przedstawionych na jednej z konferencji posła Bartosika informacji miał objąć między innymi Turek o czym pisaliśmy TUTAJ

O powrocie kolei do naszego miasta wspomniał również premier Mateusz Morawiecki, który do Turku zawitał 28 września 2019 roku.

Od momentu zakończenia kampanii sprawa ucichła i nikt do niej nie wraca. Nikt, z wyjątkiem naszych czytelników, którzy wielokrotnie prosili o zgłębienie tematu przez naszą redakcję. O komentarz w sprawie poprosiliśmy bohatera całego zamieszania Ryszarda Bartosika.

-Ogłoszony program Kolej + przez premiera Morawieckiego jest nadal realizowany. Turek znajduje się na liście dwudziestu miast, gdzie rząd widzi potrzebę połączenia kolejowego i w tym zakresie się nic nie zmieniło. Natomiast na ostatnim posiedzeniu Sejmu uchwalaliśmy ustawę Kolej + i założeniem tej ustawy jest 85 proc. dofinansowanie tego typu przedsięwzięć pod warunkiem, że jakiś samorząd złoży wniosek. Te nabory będą ogłaszane przez Ministerstwo Infrastruktury i to samorząd musi złożyć wniosek. W związku z tym, że to jest duże przedsięwzięcie finansowe byłoby dobrze, aby samorząd województwa w tym głównie partycypował. U nas Marszałek Województwa, tym bardziej, że ma w zakresie swoich działań także połączenia kolejowe, które już funkcjonują. W związku z tym ja będę apelował do Marszałka Województwa, aby w tym naborze ten samorząd wziął udział. Niemniej jednak nie przeszkadza to, aby powstał związek samorządowy powiatu z gminami, z województwem. Wszystkie samorządy mogą w tym uczestniczyć. Nie muszą, ale mogą, bo przy naborze samorząd jest szeroko rozumiany- mówił Ryszard Bartosik dodając, że to właśnie samorząd województwa dysponuje takimi środkami, które przyczynić mogą się do realizacji przedsięwzięcia.

Jak informuje poseł, na dzień dzisiejszy Sejm ustawę uchwalił i jeśli Senat przyjmie ją bez poprawek, Prezydent powinien ją podpisać i w marcu tego roku będzie ogłoszony pierwszy nabór.

Jak mawia stare porzekadło daleka droga od przymiarki do kupna garnituru. W kwestii kolei w Turku, sprawa jest dużo bardziej w tyle- póki co przy zamiarze kupna. Tak więc do wspomnianej przymiarki jeszcze daleko.
Płomień wykorzystywany na różne sposoby
Kontrole odpadów i odbierających odpady

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - backslider w piątek, 07 luty 2020 20:59

A na zdjęciu torowisko tramwajowe

A na zdjęciu torowisko tramwajowe :D
Gość - Gosc w piątek, 07 luty 2020 13:43

Wyborczy pic. Pewnie z budową hali przy LO starosta czeka aż będzie można przywieźć koleją materiały na jej budowę

Wyborczy pic:D. Pewnie z budową hali przy LO starosta czeka aż będzie można przywieźć koleją materiały na jej budowę:D
Gość
środa, 19 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.