Tuliszków: Dawna plebania zamieniła się w muzeum

Muzeum Tuliszków

Każda miejscowość ma swoją historię, miejsca, które zasługują na to, by ocalić je od zapomnienia i ludzi - szanowanych oraz wspominanych przez pokolenia. Takim miejscem jest parafia św. Wita w Tuliszkowie. Tuż obok zabytkowego kościoła, w budynku dawnej plebanii powstało muzeum, które pozwoli zachować cenne dziedzictwo mieszkańców gminy i miasta Tuliszków.

Dumni ze swej historii

Dawna plebania w Tuliszkowie to budynek wzniesiony w 1816 roku. Dzięki staraniom miejscowego proboszcza, ks. prał Stanisława Nowaka w zabytkowych pomieszczeniach utworzono muzeum, skupiające, to co dla lokalnej społeczności najcenniejsze. Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce w sobotę, 21 stycznia i stało się okazją do tego, aby przybliżyć zebranym historię Tuliszkowa, o którym pierwsza wzmianka pochodzi 1362 roku, zaś parafię erygowano już w XII wieku. Pierwszy drewniany kościół ufundowała wraz z parafią szlachecka rodzina Zarembów, natomiast obecny kościół parafialny zbudowany został z fundacji Mikołaja Zaremby 1450 roku. W trudnych czasach kościół był dla mieszkańców ostoją polskości, co szczególnie widoczne było w latach niewoli. Do czasów, gdy Polski nie było na mapie świata nawiązywał program artystyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie. Nie zabrakło w nim odniesień do Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica wybuchu przypada 22 stycznia. Mieszkańcy Tuliszkowa brali czynny udział w walkach, jakie rozpoczęły się 160 lat temu. Według zachowanych podań miało być to blisko 40 osób, w tym stolarz Bartłomiej Patrzykąt czy tkacz Andrzej Lewandowski. Proboszczem tuliszkowskiej parafii był wówczas zapalony patriota ks. Teodor Rogoziński. To on jawnie nawoływał do udziału w powstaniu, a w 1862 roku aktywnie włączył się w przygotowania, działając potajemnie jako naczelnik powiatu z ramienia Rządu Narodowego. Proboszcz patriota modlił się w budynku byłej plebanii, miejscu, które od teraz przypominać będzie mieszkańcom o chlubnej przeszłości i pełnej bohaterów lokalnej historii.

Muzeum jak perła w regionie

Zanim zebrani przystąpili do zwiedzania przygotowanej wystawy budynek został poświęcony w obecności biskupa włocławskiego, ks. Krzysztofa Wętkowskiego. Jak podkreślał burmistrz Tuliszkowa, muzeum to jednak nie same odrestaurowane mury.

- Na pewno to, co ludzie zobaczą to budynek. Budynek piękny, odrestaurowany, spełniający wszystkie wymagania i świadczący o naszej dbałości o przeszłość. Jeśli już wejdziemy do tego budynku zobaczymy miejsce w którym zgromadzono pamiątki społeczności, która tutaj żyła. Tworzyła naród, tworzyła historię, ale przede wszystkim żyła i umierała. Dążyła zawsze do wolności czego możemy być tutaj świadkami - wskazywał Krzysztof Roman. Dawna tuliszkowska plebania zmieniła się w miejsce, gdzie przeszłość służyć będzie budowaniu patriotycznych postaw w przyszłości.

- Dzięki księdzu dziekanowi i jego wytrwałości i determinacji, pomysłowi, ale przecież i szczęśliwej realizacji tego przedsięwzięcia młodzi ludzie ze szkoły podstawowej, która tak bardzo związana jest z parafią oraz mieszkańcy Tuliszkowa i okolic będą mogli czerpać z tej przeszłości aby budować przyszłość. Ten budynek, muzeum to unikat. To perła w skali regionu, ale być może w takich parafiach i w skali kraju - mówił minister Ryszard Bartosik.

Były burmistrz Tuliszkowa Grzegorz Ciesielki pogratulował natomiast podjętej inicjatywy i życzył aby miejsce było przestrzenią do materialnej naszej przeszłości, ale przede wszystkim by każdy doświadczał tam duchowych przeżyć. Grzegorz Ciesielski przekazał również rycinę przedstawiającą widok kościoła. Prezent przekazał również dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie Mirosław Rojek. Jak powiedział to miejsce jest wyjątkowo cenne, gdyż przywołuje pamięć i ducha tych którzy walczyli o honor, uczciwość, prawdę, o honor własny i innych.

Brudzew: Dzień Babci i Dziadka w Galewie
Szyk i styl, czyli tegoroczni maturzyści ZST w Tur...

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - radek w poniedziałek, 20 lutego 2023 13:19

Zwyczajny skok na publiczną kasę.

Zwyczajny skok na publiczną kasę.
Gość - jaro w poniedziałek, 06 lutego 2023 10:00

W obecnych czasach to pseudo muzeum to najpilniejsza rzecz której potrzebują mieszkańcy! Jest to kolejny skok na publiczną kasę! Żenada !

W obecnych czasach to pseudo muzeum to najpilniejsza rzecz której potrzebują mieszkańcy! Jest to kolejny skok na publiczną kasę! Żenada !
Gość - Paweł w poniedziałek, 30 stycznia 2023 06:47

Wszystko pięknie! Może przestańcie zajmować się pierdołami tylko zróbcie coś z drożyzną i brakiem węgla!!!

Wszystko pięknie! Może przestańcie zajmować się pierdołami tylko zróbcie coś z drożyzną i brakiem węgla!!!
Gość
czwartek, 07 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.