Tuliszków: Dni radnych już policzone? Za ponad tydzień mieszkańcy zdecydują

Radni i burmistrz z Tuliszkowa

Rozpoczyna się ostatni tydzień kampanii przed referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Tuliszkowie. Na początku września niezadowolona grupa mieszkańców gminy złożyła do Komisarza Wyborczego odpowiedni wniosek. Teraz wszyscy zdecydują o losie radnych. Sprawdziliśmy jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia.

Głosowanie w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Tuliszkowie zaplanowano na niedzielę, 8 grudnia. Swój głos będzie można oddać w komisjach referendalnych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, które zostały utworzone w Szkole Podstawowej w Tuliszkowie, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie, Szkole Podstawowej w Ogorzelczynie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grzymiszewie i w sali OSP Smaszew.

W każdej z obwodowych komisji referendalnych zasiądzie 8 członków. Nad to nad całością głosowania będzie czuwać Miejska Komisja Wyborcza w Tuliszkowie. Łącznie w obsługę głosowania zaangażowane będą 54 osoby pracujące w komisjach. Za wykonywanie swoich funkcji otrzymają od 200 zł do nawet 375 zł w zależności od roli jaką będą pełnić. Składy komisji zostały obsadzone przez osoby zgłoszone przez komitet inicjatywy referendalnej oraz organ wykonawczy Gminy Tuliszków.

Uprawnionych do głosowania będzie ponad 8.300 osób. W zeszłorocznych wyborach do Rady Miasta Tuliszków wzięło udział 5.006 osób. Żeby referendum w sprawie odwołania radnych było ważne 8 grudnia do urn musi iść co najmniej 3/5 tej liczy, czyli 3004 osoby. Ze względu na fakt, że w tym przypadku frekwencja ma istotne znaczenie, nie będzie ona podawana do publicznej wiadomości do czasu zakończenia głosowania.

Cisza referendalna rozpocznie się 6 grudnia o godz. 24.00. Od tego czasu wszelka agitacja dotycząca zarówno nakłaniania do określonego sposobu głosowania, jak również namawianie do uczestnictwa w referendum, będzie zakazana. Za złamanie ciszy wyborczej grozi odpowiedzialność karna.

Na karcie, którą głosujący otrzyma w lokalu referendalnym będzie tylko jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miejskiej w Tuliszkowie przed upływem kadencji? Głos oddać należy poprzez postawienie znaku „X” w jednej z dwóch kratek przy słowach „TAK” lub „NIE”. Zakreślenie iksem więcej niż jednej kratki lub jego brak skutkować będzie nieważnością głosu.

Odwołanie Rady Miejskiej w Tuliszkowie nastąpi wówczas, gdy w przypadku ważności referendum ze względu na frekwencje, zostanie oddanych więcej głosów na „TAK” niż na „NIE”. Wówczas Komisarz Wyborczy zarządzi przedterminowe wybory do tego organu. Oficjalne wyniki poznamy najwcześniej w poniedziałek 9 grudnia wczesnym rankiem.
PGKiM: Podziel się zniczem
Przykona: Podstawówka w Boleszczynie przygotowywan...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 14 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.