Tuliszków: Dom Dziecka w Nowym Świecie zniknie z końcem roku

Dom Dziecka w Nowym Świecie

Tylko do końca tego roku funkcjonować będzie dom dziecka w Nowym Świecie (gmina Tuliszków). O to, co dalej nie tylko z wychowankami, ale też samym budynkiem pytano podczas wtorkowej (10 września) sesji rady powiatu tureckiego.

Zarząd powiatu podjął decyzję o wygaszeniu domu dziecka w Nowym Świecie do końca bieżącego roku i została ona zaakceptowana przez fundację, która prowadzi placówkę. Kwestie związane z dalszym działaniem domu dziecka były poruszane jeszcze w poprzedniej kadencji. Wówczas wskazywano na zmniejszającą się liczbę wychowanków. W Nowym Świecie jest ich obecnie 19 przy czym z dziewięcioro pochodzi z powiatu tureckiego. Natomiast w placówce znajdującej się w Kaczkach Średnich jest 14 wychowanków, w tym 10 z naszego powiatu. Dom dziecka w Kaczkach Średnich w zupełności zatem spełnia zapotrzebowanie jeśli chodzi o powiat turecki. Poza tym - jak wskazywał starosta Kałużny - samorząd powiatu skłania się ku pieczy zastępczej i właśnie część dzieci z Nowego Świata znajdzie miejsce w rodzinie zastępczej.

Za likwidacją placówki w gminie Tuliszków przemawiają też względy ekonomiczne. Do końca 2020 roku powiat musiałby przeprowadzić standaryzację, czyli dostosować obiekt do osób niepełnosprawnych. Do koszty idące w miliony złotych i inwestycja, na którą powiatu nie stać.

- Już trzy lata temu zgłaszaliśmy, że może dojść do takiej sytuacji, żeby osoby, które opiekują się tymi dziećmi podjęły próbę przekwalifikowania się - mówił podczas wtorkowej sesji Dariusz Kałużny.

Co dalej z samym budynkiem w Nowym Świecie? Planów było już wiele, m.in. młodzieżowy ośrodek socjoterapii, ale na to rozwiązanie nieprzychylnie spogląda lokalna społeczność. Jakiekolwiek inwestycje blokuje kwestia standaryzacji i remontów, na które powiatu nie stać. Realna jest być może natomiast długoterminowa dzierżawa, o której to wspominał starosta.

Wyjątkowa szkolna promocja w salonie Arsoptica
Wideo: Kolejny etap pracy przy budowie farmy wiatr...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Mamed w sobota, 14 wrzesień 2019 09:07

Czyli na nic nie ma pieniędzy według starosty, więc jeśli nie dzierżawa to budynek będzie ulegał niszczeniu?

Czyli na nic nie ma pieniędzy według starosty, więc jeśli nie dzierżawa to budynek będzie ulegał niszczeniu?
Gość - Gość w czwartek, 12 wrzesień 2019 09:41

Przydałby się dom spokojnej starości.

Przydałby się dom spokojnej starości.
Gość
sobota, 04 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.