Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Tuliszków: Jubileuszowa Biesiada Na Ludowo pełna muzyki i tradycji

Biesiada na ludowo

W tym roku odbyła się jubileuszowa XX edycja Biesiady Na Ludowo. W niedzielę, 13 sierpnia w tuliszkowskim parku zebrali się miłośnicy tradycji oraz kultury, by wspólnie uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Biesiadę otworzyli burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman wraz z dyrektorem MGOK Mirosławem Rojkiem. Jak powiedział burmistrz biesiada jest miejscem, gdzie zespoły prezentują swoje umiejętności i dzielą się swoim doświadczeniem.

Wydarzeniu od początku przyświecał cel prezentacji i ochrony cennych tradycji regionalnych w dziedzinie kultury ludowej. Nie mniej ważnym elementem jest wspólne spotkanie, biesiadowanie, muzykowanie, śpiewanie, a przy okazji promowanie ludowej, wokalnej i instrumentalnej praktyki wykonawczej.

W tym roku na scenie w Tuliszkowie zaprezentowało się 13 zespołów oraz cztery solistki. Wśród nich znalazły się Zespół Ludowy Osieczanki z Osieka Wielkiego, Zgoda ze Smulska, Kawęczyniacy z Kawęczyna, Brzeźnianki z Brzeźna oraz Krzymowiacy z Krzymowa, Dobrowianki z Dobrowa, Kłodawiacy z Kłodawy, Tradycja z Malanowa, Jesień z Tuliszkowa, Dębowiacy z Sompolna, Amigos z Kawęczyna, Jankowe Dziewczyny z Piętna a jako ostatnie zaprezentowały się Alebabki z Dobrej. Wystąpiły też cztery solistki: Janina Pakuła z zespołu Tradycja z Malanowa, Wioletta Skubaczewska z zespołu Kłodawiacy a także Czesława Jabłońska z Osieczanek i Zuzanna Wojtysiak z Sompolna (Dębowianki).

Repertuar był różnorodny. Można było usłyszeć i piosenkę biesiadną, z także elementy ludowe i tradycyjnego folkloru. Serca publiczności w tym właśnie repertuarze skradli zapewne Dębowiacy, którzy wystąpili w strojach stylizowanych na oryginalne stroje regionu Kujaw. Wykonali także utwory charakterystyczne dla tej części Polski. Warto podkreślić, że zespół może pochwalić się szerokim instrumentarium a także bardzo różnorodnym wiekiem śpiewaków: od babć i dziadków po ich wnuków a nawet prawnuków. O zainteresowaniu ludowizną w regionie Sompolna może świadczyć występ solistki - nastoletniej Zuzanny Wojtysiak, która rewelacyjnie poradziła sobie z ludowymi repertuarem.

Oprócz prezentacji muzycznych w parku stanęły dmuchańce dla dzieci, z Wytwórnią Zabaw 7 Niebo można było zagrać w bule, była też mała gastronomia, a amatorzy nowości mogli posmakować świeżutki tempeh, kombuchę czy kimchi od Roślinna 2.0 z Konina. Były także miody z Pasieki Kwarcińskiej czy wyroby Pracowni Krawieckiej GradKa Katarzyny Gradekckiej z Nowego Światu. Swoje "pyszne stoisko" miało również Sołectwo Smaszew.

Źródło: MGOK Tuliszków

103. Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska P...
Władysławów: Moc atrakcji i zabawy w Kamionce

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Stachu w środa, 16 sierpnia 2023 10:00

października 15-go pogonimy kaczyńskiego !

października 15-go pogonimy kaczyńskiego !
Gość - Anna w wtorek, 15 sierpnia 2023 21:32

A po imprezie śmietnik w parku. Organizator nie posprzątał po sobie masakra

A po imprezie śmietnik w parku. Organizator nie posprzątał po sobie masakra
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.