Tuliszków: Znać przeszłość i patrzeć w przyszłość. Wyjątkowy jubileusz w Grzymiszewie

Wyjątkowy jubileusz w Grzymiszewie
"Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość” - te słowa towarzyszyły obchody 30. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Grzymiszewie im. Romualda Traugutta. Uroczystość wpisała się w wydarzenia związane ze 160 rocznicą wybuchu powstania styczniowego. 
 
 
 
Jak podkreślała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie Izabela Gradecka, styczeń to miesiąc, który przywodzi na myśl postać bardzo ważną dla dziejów Polski. Tą postacią jest Romuald Traugutt, który w 1863 stanął na czele rządu narodowego kierującego powstaniem styczniowym. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Zostało krwawo stłumione przez zaborców, jednak powstańcom towarzyszyło poczucie wielkiej misji. Zbiegający się z rocznicą wybuchu powstania styczniowego jubileusz 30-lecia nadania szkole imienia stał się okazją, aby rozmawiać o tym, co dla naszej tożsamości narodowej najbardziej istotne. W obecności zaproszonych gości, przedstawicieli kuratorium, samorządu gminnego, szkół z terenu gminy Tuliszków, a także byłych dyrektorów podstawówki w Grzymiszewie, a przede wszystkim całej społeczności uczniowskiej w podniosłej atmosferze mówiono o tym, co istotne. 
 
- My, społeczność szkolna, staramy się ocalić od zapomnienia nieco historii związanej z powstaniem styczniowym i jednym z dowódców, patronie naszej szkoły, z którym związani jesteśmy od 30 lat - podkreślała pani dyrektor, przekazując uczniom wyjątkowy prezent. Na jednej ze ścian zawisła tablica poświęcona postaci Romualda Traugutta, a na niej słowa, które stać się mają symbolem uczniowskiej mocy i drogowskazem dorastania: „Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość”.
 
Uczniowiem zaprezentowali natomiast zebranym specjalny program artystyczny z elementami teatru cieni, w którym pokazali heroizm i odwagę Romualda Traugutta w walce o odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności. 
 
Pływacy z Turku niepokonani! Przywieźli z zawodów ...
Co na Warence zamiast kopalni? W planach rekreacyj...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 04 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.