"Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość” - te słowa towarzyszyły obchody 30. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Grzymiszewie im. Romualda Traugutta. Uroczystość wpisała się w wydarzenia związane ze 160 rocznicą wybuchu powstania styczniowego.
Jak podkreślała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie Izabela Gradecka, styczeń to miesiąc, który przywodzi na myśl postać bardzo ważną dla dziejów Polski. Tą postacią jest Romuald Traugutt, który w 1863 stanął na czele rządu narodowego kierującego powstaniem styczniowym. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Zostało krwawo stłumione przez zaborców, jednak powstańcom towarzyszyło poczucie wielkiej misji. Zbiegający się z rocznicą wybuchu powstania styczniowego jubileusz 30-lecia nadania szkole imienia stał się okazją, aby rozmawiać o tym, co dla naszej tożsamości narodowej najbardziej istotne. W obecności zaproszonych gości, przedstawicieli kuratorium, samorządu gminnego, szkół z terenu gminy Tuliszków, a także byłych dyrektorów podstawówki w Grzymiszewie, a przede wszystkim całej społeczności uczniowskiej w podniosłej atmosferze mówiono o tym, co istotne.
- My, społeczność szkolna, staramy się ocalić od zapomnienia nieco historii związanej z powstaniem styczniowym i jednym z dowódców, patronie naszej szkoły, z którym związani jesteśmy od 30 lat - podkreślała pani dyrektor, przekazując uczniom wyjątkowy prezent. Na jednej ze ścian zawisła tablica poświęcona postaci Romualda Traugutta, a na niej słowa, które stać się mają symbolem uczniowskiej mocy i drogowskazem dorastania: „Znać przeszłość. Rozumieć teraźniejszość. Patrzeć w przyszłość”.
Uczniowiem zaprezentowali natomiast zebranym specjalny program artystyczny z elementami teatru cieni, w którym pokazali heroizm i odwagę Romualda Traugutta w walce o odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności.