Wideo: Tuliszkowskie czytanie Konstytucji 3 Maja

Tuliszków

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako pierwsza w Europie. W Tuliszkowie postanowiono zaangażować mieszkańców do wspólnego czytania dokumentu.

Konstytucja z 1791 roku regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy: prawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL.

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w czytanie jej fragmentów włączyli się członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tuliszkowie, uczniowie tuliszkowskiej podstawówki, a także licealiści - członkowie zespołu działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie.

Zapraszamy do zobaczenia materiału wideo TUTAJ

Święto Konstytucji 3 Maja w Specjalnym Ośrodku Szk...
Tuliszków: Radosne i roztańczone Święto Flagi

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - ja w wtorek, 04 maj 2021 13:41

No tak, przeczytali. Ale ile z tego zrozumieli? Podejrzewam, że niewiele. No cóż, pewnie język nie ten...

No tak, przeczytali. Ale ile z tego zrozumieli? Podejrzewam, że niewiele. No cóż, pewnie język nie ten...
Gość
środa, 05 maj 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.