Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Mieszkaniec Powiatu oszukany „na policjanta”

Stop Oszustom

Policjanci z turkowskiej komendy apelują do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni w kontaktach z obcymi, a oszustom podającym się za policjanta nie przekazywali żadnych pieniędzy. Nieuczciwe osoby bazują na dobroczynności i chęci pomocy drugiemu człowiekowi. Działając bezwzględnie zabierają osobom starszym wszystkie oszczędności życia.

Wczoraj mieszkaniec naszego terenu padł ofiarą oszusta działającego metodą „na policjanta”. W tym, jak i w wielu innych przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Osoba otrzymała telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego z Łodzi, który przekazał jej informację, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom. Aby pomóc „funkcjonariuszom” w złapaniu szajki złodziei ma postąpić zgodnie z jego instrukcją. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku apelują „Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać!”. W przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem. Nasuwa się pytanie co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta. Rozłączyć się!

Należy pamiętać, że oszuści posiadają umiejętności manipulacji i wywierania wpływu emocjonalnego na drugiego człowieka. Dlatego, jeżeli ktokolwiek usłyszy w słuchawce telefonu osobę podającą się za policjanta, hydraulika, pracownika gazowni, czy sprzedawcę oferującego odkażanie mieszkań z powodu Covid 19, nie należy ulegać emocjom. Zawsze możemy się rozłączyć po to, aby zweryfikować nawiązany kontakt lub zadzwonić do kogoś bliskiego i poradzić się w tej sytuacji.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

źródło KPP Turek

Kampania już trwa. Konferencja prasowa Lewicy
Malanów: Rolnicze szkolenie w zakresie dopłat bezp...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.