Wideo: Turkowska polichromia w filmie - jest już zwiastun

Józef Mehoffer

„Polichromia turkowska – wielkość talentu Józefa Mehoffera” to produkcja, której celem jest pokazanie historii powstania oraz piękna polichromii i witraży w kościele Najświętszego SPJ w Turku. Właśnie ukazał się zwiastun filmu.

Film ma przybliżyć widzom postać Józefa Mehoffera oraz jego związki z naszym miastem. Dokument to zatem zapis wielkiej przygody artysty z Turkiem, w efekcie której powstały m.in. polichromia, olejne obrazy sztalugowe prezentujące stacje Męki Pańskiej, obrazy ołtarzowe, osiem witraży. Będzie mowa o powojennych losach witraży, z których jeden został wykonany w Krakowskich Zakładach Witrażów S.G. Żeleński jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Na ekranie, poza aktorami – odtwórcami ról Józefa Mehoffera i ks. Józefa Florczaka, zobaczymy także wypowiedzi: Bartosza Stachowiaka – dyrektora Muzeum Miasta Turku, prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ks. prałata Marka Kasika –proboszcza parafii NSPJ w Turku, prof. Teresy Grzybkowskiej – historyka sztuki, Piotra Ostrowskiego z Krakowskich Zakładów Witrażów S.G. Żeleński, Anny i Ewy Mehoffer – wnuczek artysty oraz Burmistrza Turku.

Zdjęcia do filmu zrealizowano we wnętrzu turkowskiego kościoła, w Muzeum Miasta Turku, w Krakowie i w innych miastach związanych z twórczością artysty (np. w Paryżu).

Poniżej zwiastun filmu pt. Polichromia Turkowska - Wielkość Talentu Józefa Mehoffera:

SKLEP PRIMA ZDROWIE – sklep, w którym liczy się ja...
Malanów: Tradycja darcia pierza ożyła w Bibiannie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 14 kwiecień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.