Turkowskie liceum zaczytane w noweli „Sawa”

Narodowe Czytanie 2019

Tradycją stało się już, że każdego roku zarówno uczniowie, jak dyrekcja oraz kadra pedagogiczna i liczni goście spotykają się w turkowskim Liceum Ogólnokształcącym, aby wspólnie czytać dzieła polskiej literatury. W tym roku na warsztat wzięto „Sawę” Henryka Rzewuskiego.

Nowela Henryka Rzewuskiego znalazła się wśród utworów wybranych przez parę prezydencką na potrzeby tegorocznej edycji akcji Narodowe Czytanie. „Sawa” o opowiadanie napisane w 1841 roku, jeszcze przed Powstaniem Styczniowym. W piątkowy ranek licealna aula wypełniła się zatem uczniami, nauczycielami i gośćmi, którzy zasiedli do wspólnego czytania.

Do tegorocznego czytania w liceum zaproszono m.in. posła Ryszarda Bartosika, starostę powiatu tureckiego Dariusza Kałużnego, Arkadiusza Chmielewskiego - dyrektora konińskiej delegatury Kuratorium Oświaty, zastępcę burmistrza Turku Jerzego Kurzawę, Aleksandrę Purcel-Kowalską z Wydziału Spraw Społecznych UM w Turku, naczelnika Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym Sławomira Kosobudzkiego, Zdzisława Czaplę, Marię i Romana Rybackich, Annę Powązkę reprezentującą Powiatowy Urząd Pracy w Turku, Ryszarda Rychlika, Karolinę Poturałę - nauczycielkę ZPEW, Katarzynę Błaszczyk, Magdalenę Wysocką i Dorotę Grzelkę z KPP w Turku. Do akcji przyłączyła się również dyrektor liceum Danuta Szczepanik oraz nauczyciele - Albin Zańsko, Zbigniew Ryczyński, Katarzyna Małachowska i uczniowie ogólniaka. We wcześniejszych latach sięgano po takie dzieła polskiej literatury jak „Pan Tadeusz”, „Żywot człowieka poczciwego”, „Lalka” czy też „Popioły”.

 

Dobra: 400 tys. zł na zakup nowoczesnego ambulansu...
Wideo: Śmierć na drodze w Celestynach. Dwie osoby ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Gosc w sobota, 28 wrzesień 2019 13:31

Bartosik to powinien czytać dla dzieci o psie który jeździł koleją

Bartosik to powinien czytać dla dzieci o psie który jeździł koleją;)
Gość
piątek, 29 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.