Szpital w Turku tylko dla zarażonych COVID-19. Gdzie mają się podziać inni pacjenci?

SP ZOZ Turek

Po podaniu w niedzielę, 18 października, informacji, że szpital w Turku zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną, w sieci zawrzało. Zaniepokojeni mieszkańcy powiatu pytają, gdzie mają się podziać inni pacjenci, którzy już przebywają na oddziałach. Obawy budzi też możliwość przeprowadzania operacji planowych i udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia. Możliwy jest protest lokalnych aktywistów. Władze szpitala i powiatu uspokajają, jednak od piątku 23 października, nikt poza przypadkami z COVID-19 nie zostanie obsłużony w powiatowym szpitalu.

Lokalna władza uspokaja…
Nieoczekiwaną decyzją Wojewody Wielkopolskiego szpital w Turku zostanie przekształcony w placówkę do leczenia osób z koronawirusem. Powstaną w nim łóżka dla osób z potwierdzonym zarażeniem. Aktualnie w SP ZOZ w Turku trwają przygotowania do przekształcenia go w placówkę jednoimienną. Wydzielane są strefy w szpitalu, które umożliwią mu funkcjonowanie w warunkach związanych z zagrożeniem COVID-19. Dyrektor szpitala uspokaja, że żadnemu pacjentowi nie stanie się krzywda.

- Pacjenci, którzy obecnie przebywają na oddziałach, w zależności od ich stanu, albo zostaną przepisani do domu, albo będą przewiezieni do innych szpitali. Obecnie w SP ZOZ jest około 60 pacjentów. Na tę chwilę nie wiadomo kiedy ostatni pacjent opuści szpital. Musi się to stać do czwartku – informuje Krzysztof Sobczak, dodając, że Wojewoda zobowiązał się przekazać konieczny sprzęt do szpitala, w tym kardiomonitory i respiratory. Pacjentami zarażonymi SARS-CoV-19 będą zajmować się medycy, którzy pracują w turkowskiej placówce.

O to jak będzie zabezpieczona służba medyczna na terenie powiatu zapytaliśmy także Starostę Tureckiego. Zwrócił on uwagę na istotną rolę lekarzy rodzinnych z naszego powiatu w walce z koronawirusem.

- Lekarze rodzinni będą kierować pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19 do szpitali poza Turkiem. W minioną niedzielę odbyło się posiedzenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dziś rano informacje przekazaliśmy wójtom i burmistrzom z powiatu tureckiego. Niebawem pojawi się oficjalny komunikat – wskazał Kałużny.

… lekarze i mieszkańcy zaniepokojeni
W szpitalu w Turku dotychczas funkcjonowało pięć oddziałów – chirurgia, oddział wewnętrzny, ginekologia, ortopedia i pediatria, w których leczyli lekarze różnych specjalności. Od piątku wszyscy z nich będą skierowani do pracy z pacjentami internistycznymi.

– W szpitalu zostały zlikwidowane wszystkie oddziały i poradnie. Pediatrzy i neonatolodzy mają teraz leczyć pacjentów z koronawirusem. Na oddziałach nie ma żadnej śluzy, jest jedna izolatka, a oddział ma ruszyć w piątek – przekazuje jeden z lekarzy ze szpitala w Turku, który nie rozumie, dlaczego to akurat ten szpital, w którym nie ma rezonansu ani tomografu został przekształcony w placówkę jednoimienną. – Czy mamy się czuć namaszczeni przez Wojewodę? – pyta retorycznie.

W mediach społecznościowych znaleźć można wiele postów wyrażających niezadowolenie z decyzji Wojewody dotyczącej szpitala w Turku. Na czele ruchu, który się jej sprzeciwia stanął lokalny aktywista Kacper Drzewiecki. Zbiera on podpisy pod petycją do władz powiatu. Na najbliższą środę zapowiedział zorganizowanie protestu.
Dotąd nie wiadomo dlaczego to akurat szpital w Turku został wyznaczony na placówkę jednoimienną. Nie wiadomo także jak dokładnie funkcjonować będzie od piątku służba zdrowia w powiecie. Jedno jest pewne – decyzja Wojewody wywróciła życie pacjentów i personelu SP ZOZ w Turku do góry nogami.
Radni pomagają poszkodowanym rodzinom
Ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydy – ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 27

Gość - bartek w środa, 21 października 2020 13:31

Dla mnie to rząd PIS chce się po prostu pozbyć starych i schorowanych ludzi, po wyborach są im już po prostu nie potrzebni, a jak ich nie będzie to i ZUS się podreperuje i służba zdrowia... Tych co przeżyją i tak kościół przekabaci na swoją stronę. Czy nikt nie zauważył co się naprawdę dzieje? Lekarze dostając 100% dodatkowego wynagrodzenia na pewno nie będą się starali o powstrzymanie pandemii, sanepidowi również to na rękę (dostają dodatkowo 75% wynagrodzenia), nie wspominając już o szpitalach... Oni teraz mają żniwa na Covidzie (dodatkowo mają zakaz wypowiedzi), a ludzie naprawdę chorzy którzy powinni się normalnie leczyć nie mają takiej możliwości... ale po co państwo taką możliwość by im miała dać? - Lepiej niech umrze, a w papierach dopisze się covid... Kościół zarobi na pochówku, zus zarobi na nie wypłacaniu rent i emerytur, lekarze zarobią, ostatnio nawet ludzi starszych państwo zachęcało żeby emeryturki na konto szło, a nie do łapki... bo na koncie po śmierci nie zniknie, a w skarpecie to co innego.

Taka jest brutalna prawda tych zagrywek politycznych.

Dla mnie to rząd PIS chce się po prostu pozbyć starych i schorowanych ludzi, po wyborach są im już po prostu nie potrzebni, a jak ich nie będzie to i ZUS się podreperuje i służba zdrowia... Tych co przeżyją i tak kościół przekabaci na swoją stronę. Czy nikt nie zauważył co się naprawdę dzieje? Lekarze dostając 100% dodatkowego wynagrodzenia na pewno nie będą się starali o powstrzymanie pandemii, sanepidowi również to na rękę (dostają dodatkowo 75% wynagrodzenia), nie wspominając już o szpitalach... Oni teraz mają żniwa na Covidzie (dodatkowo mają zakaz wypowiedzi), a ludzie naprawdę chorzy którzy powinni się normalnie leczyć nie mają takiej możliwości... ale po co państwo taką możliwość by im miała dać? - Lepiej niech umrze, a w papierach dopisze się covid... Kościół zarobi na pochówku, zus zarobi na nie wypłacaniu rent i emerytur, lekarze zarobią, ostatnio nawet ludzi starszych państwo zachęcało żeby emeryturki na konto szło, a nie do łapki... bo na koncie po śmierci nie zniknie, a w skarpecie to co innego. Taka jest brutalna prawda tych zagrywek politycznych.
Gość - Sanepid -Help w wtorek, 20 października 2020 23:10

Gdzie prewencja , nie kopie się studni gdy się już pali.
Zamiast wspomóc sanepid dodatkowymi etatami i likwidować każde ognisko bo dzisiaj od potwierdzenia + covid 19 sanepid informuje po 3-4 dniach innych aby poszli na kwarantannę gdzie w tym czasie potencjalni sobie chodzą gdzie chcą - jak mamy opanować epidemie gdzie jest totalny chaos informacyjny ( tzn. brak informacji).
Ale jedno jest pocieszenie że tkzw. pisowyborcy nie oglądają już TV pis bo już nie chcą oglądać tych statystyk i dobrego pijaru gdzie widzą inną rzeczywistość jak ich znajomi cierpią i odchodzą z tego świata - nie chcą już się denerwować i klną rządzących na czym świat stoi a przed wyborami by oczy za nich wydrapali jak się coś powiedziało przeciw PIS. Rozum przychodzi z wiekiem lub po szkodzie.

Gdzie prewencja , nie kopie się studni gdy się już pali. Zamiast wspomóc sanepid dodatkowymi etatami i likwidować każde ognisko bo dzisiaj od potwierdzenia + covid 19 sanepid informuje po 3-4 dniach innych aby poszli na kwarantannę gdzie w tym czasie potencjalni sobie chodzą gdzie chcą - jak mamy opanować epidemie gdzie jest totalny chaos informacyjny ( tzn. brak informacji). Ale jedno jest pocieszenie że tkzw. pisowyborcy nie oglądają już TV pis bo już nie chcą oglądać tych statystyk i dobrego pijaru gdzie widzą inną rzeczywistość jak ich znajomi cierpią i odchodzą z tego świata - nie chcą już się denerwować i klną rządzących na czym świat stoi a przed wyborami by oczy za nich wydrapali jak się coś powiedziało przeciw PIS. Rozum przychodzi z wiekiem lub po szkodzie.
Gość - Joker w wtorek, 20 października 2020 21:56

Proponuje zrobić szpital w budynku Komendy Powiatowej Policji.
Cały dzień się zastanawiam nad tym i nie widzę przeciwskazan no nic nie stoi na przeszkodzie same plusy.
Który tam jaśnie pan podejmuje takie decyzje gdzie leczyć z koronki

Proponuje zrobić szpital w budynku Komendy Powiatowej Policji. Cały dzień się zastanawiam nad tym i nie widzę przeciwskazan no nic nie stoi na przeszkodzie same plusy. Który tam jaśnie pan podejmuje takie decyzje gdzie leczyć z koronki
Gość - nie dla klakierów w wtorek, 20 października 2020 18:28

Klakiery z PiSu zaczęły się bać. Brawo Kacper, rób swoje wszyscy jesteśmy z Tobą. Nie zgodzimy się nigdy na tego typu politykowanie naszym zdrowiem i życiem. Klakierom politycznym Starosty Kałużnego i Posła Bartosika mówimy stanowcze NIE.

Klakiery z PiSu zaczęły się bać. Brawo Kacper, rób swoje wszyscy jesteśmy z Tobą. Nie zgodzimy się nigdy na tego typu politykowanie naszym zdrowiem i życiem. Klakierom politycznym Starosty Kałużnego i Posła Bartosika mówimy stanowcze NIE.
Gość - wkurzony na kacpra w wtorek, 20 października 2020 15:03

Gdzieś chyba muszą być te szpitale jednoimienne. Nie życzę temu co tak protestuje. Jakby on potrzebował takiej pomocy!!!

Gdzieś chyba muszą być te szpitale jednoimienne. Nie życzę temu co tak protestuje. Jakby on potrzebował takiej pomocy!!!
Gość - ja w wtorek, 20 października 2020 15:18

Tak, masz rację. Ale do tego są przeznaczone szpitale w miastach, w których jest kilka szpitali. jak dostaniesz udaru, to zamiast 15 min do Turku pojedziesz godzinę do Koła. Co wtedy powiesz, gdy liczy się kazda minuta?

Tak, masz rację. Ale do tego są przeznaczone szpitale w miastach, w których jest kilka szpitali. jak dostaniesz udaru, to zamiast 15 min do Turku pojedziesz godzinę do Koła. Co wtedy powiesz, gdy liczy się kazda minuta?
Gość - Maja w wtorek, 20 października 2020 20:30

Do koła nie jedziesz bo tam też jednoimienny. Jedziesz do komina ale pewnie Cię nie przyjmą bo będzie w 1 dzień przepełniony jak będzie przyjmował ludzi z promienia 50 km...

Do koła nie jedziesz bo tam też jednoimienny. Jedziesz do komina ale pewnie Cię nie przyjmą bo będzie w 1 dzień przepełniony jak będzie przyjmował ludzi z promienia 50 km...
Gość - ja w wtorek, 20 października 2020 22:29

No tak, masz rację. Ale nasz poseł-rolnik i członek Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych leczy się w szpitalach warszawskich. Przecież nie będzie leżał na wspólnej sali z "drugim sortem". Więc może nawet sam zaproponował przekształcenie naszego szpitala w cowidowy.

No tak, masz rację. Ale nasz poseł-rolnik i członek Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych leczy się w szpitalach warszawskich. Przecież nie będzie leżał na wspólnej sali z "drugim sortem". Więc może nawet sam zaproponował przekształcenie naszego szpitala w cowidowy.
Gość - kacperek w wtorek, 20 października 2020 15:00

Ten Pan Drzewiecki to ciągle wszczyna awantury. On nie buduje tylko dzieli. To totalna opozycja. Ignorować.

Ten Pan Drzewiecki to ciągle wszczyna awantury. On nie buduje tylko dzieli. To totalna opozycja. Ignorować.
Gość - Rafał w wtorek, 20 października 2020 18:40

Wymień jaką ostatnio wszczął . Fajny masz nick ''kacperek " to jak pies dudy tego z solidarności ,który domagał się w hotelach ręczniczków haftowanych ''Kacperek''dla swojego psa.

Wymień jaką ostatnio wszczął . Fajny masz nick ''kacperek " to jak pies dudy tego z solidarności ,który domagał się w hotelach ręczniczków haftowanych ''Kacperek''dla swojego psa.
Gość
poniedziałek, 25 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.