Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Uroczyste zakończenie żniw, czyli Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne w Tuliszkowie

Dożynki Powiatowe 2023

Uroczystym zakończeniem żniw są dożynki, czyli radosny obrzęd podczas którego dokonuje się złożenia właścicielowi pola tego wszystkiego, co dała matka ziemia w czasie pracy żniwnej. W tym roku Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne odbyły się w Tuliszkowie. Właśnie tam zebrali się mieszkańcy, rolnicy, przedstawiciele samorządów i instytucji z terenu całego powiatu tureckiego.

Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne rozpoczęły się w niedzielę, 3 września zbiórką na Placu Wolności przed Pomnikiem Jana Pawła II. Po mszy świętej w intencji rolników barwny korowód dożynkowy przemaszerował na stadion miejski, gdzie miała miejsce wyjątkowa uroczystość.

W tym roku gospodarzami dożynek byli starosta turecki Dariusz Kałużny oraz burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman. To właśnie oni przywitali zaproszonych na wydarzenie gości oraz wzięli udział w wyjątkowej tradycji jaką jest krojenie oraz dzielenie chleba.

Rzecz jasna w tej wyjątkowej chwili udział brali również starostowie dożynek. W tym roku zostali nimi Natalia Radzimska ze Smaszewa oraz Przemek Zajdlic z Wróbliny. Pani Natalia wraz z mężem prowadzą gospodarstwo przejęte od rodziców o powierzchni 50 ha, w tym 10 ha są to grunty dzierżawne. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka oraz hodowlę bydła. Pan Przemek prowadzi gospodarstwo rodzinne wraz z dziewczyną oraz bratem. Wspólnie gospodarują na 35 ha w tym 15 ha to grunty dzierżawione i stanowią je przede wszystkim łąki. Gospodarstwo nastawione jest również na hodowlę gęsi oraz kaczek.

Jak co roku podziwiać można było barwne dzieła sztuki jakimi są wieńce. W tym roku zaprezentowały je Gmina Brudzew, sołectwo Marulew, Sołectwo Linne, Sołectwo Kawęczyn, Sołectwo Czachulec Stary, Sołectwo Boleszczyn, Sołectwo Cisew, Sołectwo Tarnowski Młyn, Rada Samorządu Mieszkańców z Tuliszkowa. Komisja konkursowa jednogłośnie pierwsze miejsce przyznała wszystkim delegacjom.

Podczas dożynek wyróżniono Koła Gospodyń Wiejskich, które sprawiły wiele radości mieszkańcom wyjątkowymi daniami. W konkursie wzięły udział 24 Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całego powiatu tureckiego. Nagrodę za najlepsze stoisko pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele ze Smaszewa, drugie z Małoszyny, a trzecie Wyszyny.

Dożynki to czas refleksji, podsumowań i podziękowań. Również nagradzania za pracę na rzecz rolnictwa. Właśnie za to Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wyróżnieni zostali Zbigniew Michał Szczepuła, Wiesław Pilarski, Marcin Opas, Tomasz Jan Górski, Wiesław Tomczak, Krzysztof Pietrzak, Łukasz Kałużny, Marek Kowalczyk, Stanisław Sekura, Przemysław Białek, Roman Kwietniewski, Maciej Drzewiecki, Marcin Czaja, Eugeniusz Piekarski, Marek Kościelak, Zenon Wieczorek.

Na scenie działo się wiele bowiem przekazane zostały zestawy pomocy przedmedycznej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gadowskich Holendrach, Słodkowie i Natalii.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto między innymi konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo” zorganizowany przez KRUS, a chętni przedstawiciele poszczególnych gmin mieli okazję wziąć udział w konkursie dojenia krowy oraz przeciągania liny.

Nie zabrakło również występów artystycznych. Na scenie pojawili się między innymi lokalni artyści w tym Grupa Wokalna Studia Piosenki MGOK, zespół Jesień czy zespół wokalny Fermata, a na zakończenie wydarzenia publiczność bawił Kasztelan Band Project.

Uczniowe z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Śre...
Malanów: Wypadek na drodze wojewódzkiej. Jedna oso...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Gość w środa, 06 września 2023 08:33

Bartosik! Ja na Twoim miejscu wstydziłbym się ludziom pokazać! I w oczy im spojrzeć - a nie ustawiać się do fotek i zakulisowego żarcia!

Bartosik! Ja na Twoim miejscu wstydziłbym się ludziom pokazać! I w oczy im spojrzeć - a nie ustawiać się do fotek i zakulisowego żarcia!
Gość - Stachu w wtorek, 05 września 2023 10:11

Pisowsko kościelna przedwyborcza propaganda !

Pisowsko kościelna przedwyborcza propaganda !
Gość - jack w poniedziałek, 04 września 2023 14:28

Polska się wali a gawiedź się bawi !

Polska się wali a gawiedź się bawi !
Gość - ja w poniedziałek, 04 września 2023 09:39

W Sejmie pewnie mają mało pracy, skoro ten niby minister ciągle na fotkach:-(( A może ustawianie sie do fotografii to jego praca? Więcej takich a nasza Polska całkiem zginie:-(

W Sejmie pewnie mają mało pracy, skoro ten niby minister ciągle na fotkach:-(( A może ustawianie sie do fotografii to jego praca? Więcej takich a nasza Polska całkiem zginie:-(
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.