Urząd Miejski: Pożyczka z WFOŚiGW to korzyść dla Miasta

Bloki na ulicy Górniczej

Wyjaśnienia należą się Czytelnikom artykułu, dotyczącego decyzji Rady Miejskiej w Turku sprawie zaciągnięcia przez Miasto Turek pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na termomodernizację bloków przy ul. Górniczej.

1. Pożyczka, jaką zaciąga Miasto, jest nieoprocentowana i umarzalna w 15%.
2. To oznacza, że Miasto nie płaci odsetek, a spłaca 85% pożyczki. Czyli termomodernizacja bloków kosztuje Miasto o 15% mniej niż zapłaciłoby, robiąc inwestycję ze środków własnych.
3. Pożyczka z WFOŚiGW w Poznaniu w wysokości 574.644 zł jest najkorzystniejszym sposobem sfinansowania termomodernizacji.
4. Inwestując pieniądze z budżetu Miasta, musielibyśmy za termomodernizację bloków przy Górniczej zapłacić sumę, jaka wyszła z przetargu. Zaś biorąc pożyczkę z WFOŚiGW, koszt inwestycji zmniejsza się o 15%.
5. Gmina Miejska Turek jest 100-procentowym właścicielem bloków komunalnych przy ul. Górniczej i obowiązkiem Gminy, a nie mieszkańców tych bloków, jest utrzymanie i inwestowanie w te budynki.
6. Miasto nie ma wpływu na wysokość kosztów termomodernizacji. Ceny dyktuje rynek, poprzez firmy biorące udział w przetargach. Miasto może się jedynie na te ceny zgodzić i robić termomodernizację, albo uznać, że jest drogo i nie robić nic.
7. Tych informacji zabrakło w relacji z sesji, która wprowadziła Czytelników w błąd, skupiając się jedynie na przekazie, że Miasto zaciąga długi, co nie jest prawdą.

Urząd Miejski w Turku

Historyczna zmiana w Urzędzie Stanu Cywilnego
Tuliszków: Regionalny Dzień Pszczelarza już w nied...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.