Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: Filmowa retrospekcja wielkopolskiej Brygady OT

wielkopolska Brygada OT

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej zapisała nową kartę w kronice wielkopolskiej historii. Przysięga złożona przez żołnierzy Brygady w 100. rocznicę przysięgi Wojsk Wielkopolskich do dziś wspominana jest z sentymentem. Jak było? Zapraszamy do filmowej retrospekcji.

Uroczysta przysięga miała miejsce 26 I 2019 roku na Placu Wolności w Poznaniu. „Data wydarzenia miała szczególny wymiar: połączyła celebrę najważniejszego wydarzenia w życiu żołnierza, jakim jest złożenie przysięgi z pierwszym oficjalnym świętem Brygady. Dzień naszej radości z utożsamienia, przejęcia bohaterskich tradycji jednostek i organizacji konspiracyjnych z Wielkopolski, a także ustanowienia gen. bryg. Stanisława Taczaka - pierwszego Dowódcy zwycięskiego powstania patronem 12 WBOT, był dla nas dniem szczególnego zaszczytu i radości. Tym bardziej, że wszystko to zmaterializowało się w 100-lecie pierwszej przysięgi powstańców już jako żołnierzy Wojsk Wielkopolskich” - powiedział płk Rafał MIERNIK, Dowódca wielkopolskiej brygady, dziękując przełożonym, żołnierzom, pracownikom brygady, wszystkim przyjaciołom za wsparcie i wysiłek podjęty w tym wymagającym roku formowania.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę blisko 18 tysięcy żołnierzy, z czego 15 tys. to żołnierze OT. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej ma już w swoich szeregach ok. 800 Terytorialsów, którzy zasilają bataliony w Lesznie i w Śremie. Łącznie z kadrą zawodową Brygada liczy już blisko 1000 żołnierzy.

„Przed nami nie mniej wymagający rok 2019. Kolejne wcielenia, szkolenia poligonowe oraz wyzwania formowania nowych batalionów, a także utrzymanie dobrego tępa przyrostu formacji – to tylko niektóre z wyznaczonych standardów. Jako azymut wyznaczamy utrzymanie wysokiej kondycji szkoleniowej, którą osobiście określam jako priorytetowy czynnik potwierdzenia zdolności i wiarygodności jednostki w systemie potencjału obronnego kraju i regionu” – zapowiedział płk Miernik.

Obecnie trwa rekrutacja kolejnych ochotników do wielkopolskiej brygady. Zważywszy, iż procedury kwalifikacyjne trwają około miesiąca, połowa lutego to dobry moment na podjęcie decyzji o wstąpieniu do służby dla tych, którzy jeszcze tej wiosny chcieliby stanąć do przysięgi wojskowej. Najbliższe wcielenie 29 marca.

Anna Szymaniak
Rzecznik Prasowy
12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/miejscowosci/wideo#sigProId0644cc39e4

Poseł Ryszard Bartosik: Panika i rozpacz posła Tom...
Dobra: Trwa Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puc...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.