Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: E-Urząd Skarbow i e-PIT. Skarbówka podpowiada jak rozliczyć podatek

Edyta Niedźwiecka

Przed nami kolejna kampania zeznań rocznych PIT. To już kolejny rok, w którym usługa Twój e-PIT jest udostępniana podatnikom w ramach serwisu e-Urząd Skarbowy. Biorąc pod uwagę szereg zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, a następnie Niskich Podatków, tegoroczna akcja rozliczeń podatku dochodowego będzie cechowała się jeszcze większą aktywnością i wsparciem informacyjnym ze strony Krajowej Administracji Skarbowej. O zmianach oraz istotnych informacjach poinformowała podczas wczorajszej tj. 31 stycznia konferencji prasowej naczelnik Urzędu Skarbowego Edyta Niedźwiecka.

Jeden termin

-Kampania podatkowa rozpoczyna się 15 lutego i trwać będzie do 2 maja. W tym roku podatnicy podatku dochodowego PIT, którzy składają zeznanie PIT - 28 i PIT - 28S mają zmieniony termin na złożenie zeznania- mówiła naczelnik Urzędu Skarbowego Edyta Niedźwiecka.

Tegoroczna kampania zeznań potrwa od 15 lutego do 2 maja. Dotyczy to również zeznań PIT-28 i PIT-28S, składanych przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dotychczas składali oni swoje zeznanie od 15 lutego do końca lutego, w tym roku zyskują więc 2 miesiące dodatkowego czasu na rozliczenie. Dzięki tej zmianie zrównano terminy rozliczenia PIT dla wszystkich podstawowych form opodatkowania (tj. PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT- 36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39).

Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika

W rozliczeniu za 2022 r. podatnik nie będzie uwzględniał ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca 2022 r. Podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej ze stawką 12 proc., kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz z progiem dochodowym wynoszącym 120 tys. zł. Dla nadwyżki ponad tę kwotę stosowana będzie stawka 32 proc. podatku.

- Jedna ze zmian dotyczy zniesienia ulgi dla klasy średniej. Niskie podatki zniosły obowiązującą od stycznia ulgę dla klasy średniej. Podatnicy którzy dokonując rozliczenia podatku dochodowego z uwzględnieniem ulg dla klasy średniej uzyskaliby korzystniejsze rozliczenie niż z uwzględnieniem niskich podatków nie stracą na tym rozliczeniu gdyż nastąpi im zwrot różnicy powstałej- informuje Edyta Niedźwiecka.

To będzie proces automatyczny. Podatnicy nie będą musieli wykazywać żadnej dodatkowej aktywności. Każdy podatnik, który będzie się rozliczał za 2022 rok całość swoich dochodów będzie rozliczał z uwzględnieniem skali podatkowej czyli pierwszy próg 12 proc. stawka podatku, uwzględniając kwotę wolną 30 tys.zł plus kwotę progu czyli 120 tys.zł. Każda nadwyżka dochodów powyżej 120 tys.zł będzie opodatkowna stawką 32 proc. Jeśli podatnik korzystając z ulgi dla klasy średniej zyskałby więcej i zapłaciłby niższy podatek wówczas naczelnik Urzędu Skarbowego policzy tak zwany hipotetyczny podatek należny.

-Co ważne ten hipotetyczny podatek wyliczać będziemy my jako Krajowa Administracja Skarbowa uwzględniając pewne kryteria gdyż nie każdy podatnik zostanie objętym tym podatkiem. Najważniejsza informacja to taka, że objęci zostaną podatnicy, którzy za 2022 rok uzyskali przychody w przedziałach od 68 tys 412 zł do 133 tys 692 zł, złożą zeznanie podatkowe PIT- 36 lub PIT – 37 na aktualnym wariancie wybierając jedną z form opodatkowania. Albo indywidualnie, albo wspólnie z małżonkiem lub osoba samotnie wychowująca dziecko i trzeci warunek przychody które będziemy badać uzyskiwał albo ze stosunku służbowego, albo pracy albo pracy nakładczej albo z poza rolniczej działalności gospodarczej lub spółdzielczego stosunku pracy- mówiła Edyta Niedźwiecka.

Dla niektórych podatników rozliczenie z ulgą dla klasy średniej może okazać się jednak korzystniejsze. Dla takich osób KAS samodzielnie wyliczy różnicę i poinformuje o wysokości zwrotu podatku.

PIT-2 na kilku etatach

Przy okazji rozliczenia swoich dochodów za ubiegły rok, sprawdź jak w Twoim przypadku rozliczana jest w ciągu roku kwota wolna od podatku.

- Do tej pory takie oświadczenie składaliśmy raz kiedy zawieraliśmy stosunek pracy, natomiast od 1 stycznia 2023 możemy złożyć w dowolnym momencie w roku oświadczenie PIT-2, możemy złożyć nie do jednego płatnika, który będzie obliczał nam należną zaliczkę na podatek dochodowy ale aż do trzech płatników- mówiła naczelnik Urzędu Skarbowego dodając, że nie tylko etatowcy mogą składać oświadczenie PIT-2. Mogą to również zrobić zleceniobiorcy, osoby które wykonują umowy o dzieło i osoby na kontraktach. Kwota wolna będzie to 300 zł, jeśli jest więcej niż jeden stosunek o pracę lub umowę zlecenie wówczas można decydować czy każdy płatnik ma proporcją te kwotę uwzględniał w obliczeniu zaliczki.

Każdemu podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna w ciągu roku – niezależnie od tego z ilu źródeł uzyskuje przychody. Warto zatem sprawdzić, czy w ubiegłym roku błędnie nie złożyliśmy PIT-2 na całą kwotę zmniejszającą podatek u kilku pracodawców równocześnie. W takiej sytuacji czekać nas będzie dopłata podatku w rozliczeniu rocznym.

Więcej dla organizacji użytku publicznego

W tym roku na organizację użytku publicznego przekażemy 1,5 proc. Emeryci i renciści również będą mogli przekazać te pieniądze. Jeśli już w latach poprzednich złożyli niniejszy wniosek to Urząd Skarbowy automatycznie tę kwotę przekazuje. Te pieniądze przekazywane będą od miesiąca maja do lipca przez organy administracji podatkowej.

Elektroniczny PIT w e-Urzędzie Skarbowym

Podobnie jak w ubiegłych latach najpopularniejsze zeznania PIT zostaną automatycznie wygenerowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w e-Urzędzie Skarbowym (e-US).

Wystarczy zalogować się do serwisu na podatki.gov.pl oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane, rozliczyć ewentualne ulgi i wysłać deklarację.
 

 

Otwórzmy serca dla małej Poli. Przed dziewczynką d...
Jasełka dla babci i dziadka w Przedszkolu Samorząd...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.