Wideo: Ugaszono pożar w PROFIm. Nikt nie zginął, straty ogromne

Pożar PROFIm

Kilkanaście godzin trwały działania strażaków związane z gaszeniem pożaru na terenie zakładu PROFIm w Turku. W wyniku zdarzenia spłonęła hala produkcyjna o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych. Na razie nie wiadomo, co było jego przyczyną. Swoje czynności rozpoczęli śledczy z Policji i prokuratury. Oficjalne stanowisko przedstawił również zarząd firmy.

Ogień w jednej z hal na terenie zakładu pojawił się około godz. 2.00. Na miejsce natychmiast skierowano straż pożarną w terenu całego powiatu tureckiego. Ze względu na zagrożenie ze strony substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie technologicznym wezwano także specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego PSP z Poznania oraz Ostrowa Wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę poważną sytuację w początkowej fazie działań gaśniczych zdecydowano o konieczności wykorzystania sił i środków z powiatów ościennych, m.in. pluton gaśniczy z powiatu tureckiego oraz podnośnik z Konina. Nad ranem udało się opanować płomienie i strażacy przystąpili do dogaszania.

Ze względu na skalę zdarzenia na miejsce przybył bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant wojewódzki PSP w Poznaniu, który przejął dowodzenie nad akcją. W Starostwie Powiatowym w Turku zwołano sztab zarządzania kryzysowego, który analizował sytuację. Miejsce działań wizytowali także Łukasz Mikołajczyk, nowy wojewoda wielkopolski oraz Dariusz Kałużny, starosta turecki.

Ogółem w działaniach brały udział 42 zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej, w sile około 160 ratowników, a także inne służby. Co ważne nikt nie został poszkodowany. Ewakuowano 88 pracowników zakładu oraz 52 mieszkańców okolicznych bloków. Już teraz wiadomo, że spółka poniosła jednak ogromne straty materialne.

Obecnie na miejscu pracują policjanci i prokurator, którzy będą ustalać przyczyny powstania pożaru. Niewykluczone, że zajdzie także konieczność zasięgnięcia opinii biegłego z zakresu pożarnictwa.

Nasza redakcja otrzymała oficjalne stanowisko od zarządu PROFIm w sprawie zdarzenia, które brzmi następująco:

„W nocy z 26 na 27 listopada miał miejsce pożar w zakładzie produkcyjnym PROFIm w Turku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część hali produkcyjnej. W trakcie tego nieszczęśliwego zdarzenia wszystkie osoby przebywające na terenie objętym pożarem zostały ewakuowane i są bezpieczne. W tej chwili trwa akcja dogaszania pożaru. Jesteśmy ogromnie poruszeni tym wydarzeniem. Został powołany sztab kryzysowy, który intensywnie pracuje nad tym, aby zminimalizować następstwa tego zdarzenia na naszą działalność operacyjną Współpracujemy ściśle ze strażą pożarną, policją oraz lokalnymi władzami. Uruchomiliśmy również pomoc psychologiczną oraz specjalną infolinię dla naszych pracowników”.

Więcej o zdarzeniu dowiecie się Państwo z materiału wideo.

Zabawa i edukacja z językami, czyli konkurs ”Lass ...
Narada kryzysowa po pożarze w firmie PROFIm

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.