Wiedza kluczem do lepszej przyszłości. Gdzie jej szukać?

Wiedza

Internet to dzisiaj bezcenne źródło wiedzy. Daje nam dostęp do bardzo różnych materiałów. Źródeł wiedzy trzeba jednak szukać uważnie i podchodzić do niektórych z pewnym dystansem.

Dlaczego warto inwestować w wiedzę?

Wiedza to nasz najcenniejszy kapitał. To zdanie, tak często powtarzane uczniom, wcale nie traci na aktualności, kiedy kończymy swoją podstawową edukację, zdobywamy dyplom uczelni i podejmujemy pracę. Rozwój i idąca z nim w parze wiedza to impuls do lepszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Poszerzając swoją wiedzę, można budować sobie lepszą zawodową przyszłość. Łatwiej też wtedy o ciekawych ludzi w naszym najbliższym otoczeniu. Każdy z nas lubi otaczać się inspirującymi osobami, sami takimi możemy się stać, poszerzając swoją wiedzę. Od dzieci i młodzieży można zresztą uczyć się tego, że najłatwiej zdobywa się wiedzę wtedy, gdy coś autentycznie nas interesuje, fascynuje, ciekawi. Gdzie jednak szukać wówczas wiedzy?

Źródła wiedzy – jak ich szukać?

Dzisiaj dostęp do wiedzy jest znacznie łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Z myślą o potrzebach nastolatków spragnionych poszerzania wiedzy powstają takie serwisy jak Noizer. Znaleźć tutaj można materiały zarówno z literatury, historii, jak i życia gospodarczego, polityki czy psychologii. Ważne jest to, że wszystkie napisane są przystępnym językiem, który nie zniechęca, a raczej zaciekawia. Źródeł wiedzy można szukać w wielu innych serwisach internetowych. Ciekawej, dawnej literatury można szukać na przykład na staropolska.pl, a informacji o Instytucie Literackim w http://www.kulturaparyska.com/. Cennym źródłem wiedzy psychologicznej jest http://www.psychologia-spoleczna.pl. Wiedzę historyczną można poszerzać z https://histmag.org. Można tak wymieniać w nieskończoność. Portali przyrodniczych, geologicznych, poświęconych architekturze, malarstwu jest naprawdę wiele. W zależności od tego, co cię interesuje, podpowiedzi, co czytać, możesz szukać również w wielkich bazach Google: Google Books czy bardziej naukowej Google Scholar.

Jak wybierać źródła wiedzy?

Mimo że Internet jest bezcenny, jeśli chodzi o udostępnianie wiedzy, jest także dużym zagrożeniem. Publikować może każdy, choć nie zawsze jego teorie, materiały, opinie mają uzasadnienie w rzeczywistości. W sieci tak samo wiele jest cennych materiałów, jak i stron pełnych fake newsów, manipulacji i nie do końca rzetelnych opracowań. Zanim zaczniesz korzystać ze znalezionego źródła, upewnij się, czy jest ono wiarygodne, kto jest autorem materiałów. Możesz też zawsze sprawdzać bazy wiedzy dotyczące konkretnych zagadnień – wiele portali społecznych podpowiada, gdzie szukać wiedzy na konkretne tematy.
Gm. Turek: Rozstrzygnięcie V Gminnego Konkursu Rec...
Szczepienia w nowym punkcie tylko po wcześniejszej...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 06 maj 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.