12 WBOT celebrowała wraz z innymi pododdziałami wojskowymi 99. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Poznań, to nie jedyne miasto na mapie Wielkopolski, gdzie można było ich spotkać.
Żołnierzy 12 WBOT spotkać można było również w Gnieźnie, Lesznie i Śremie. Gnieźnianie w tym roku postanowili wzbogacić obchody o Piknik Militarny. Mieszkańcy mieli okazję podejść do „Terytorialsów” i porozmawiać o służbie. W Lesznie z kolei celebrowanie wydarzeń z 15. sierpnia 1920 roku, miało miejsce na Stadionie im. Alfreda Smoczyka.
Warto podkreślić, że z okazji Święta Wojska Polskiego, wielkopolscy „Terytorialsi” otrzymali awanse- wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia za szczególny wkład w służbę wojskową.
Przygotowania do Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się tak naprawdę w 12 WBOT kilka dni wcześniej. W ramach akcji „Pamięć i wdzięczność” oraz „Żołnierska pamięć”, „Terytorialsi” pokazali, że nie zapominają o zmarłych i poległych, wielkopolskich żołnierzach. 14. sierpnia, przypadła dwunasta rocznica śmierci por. Łukasza Kurowskiego, uczestnika I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. To pierwszy polski żołnierz, który zginął podczas misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Medalem Chwalebnej Służby NATO. Porucznik Kurowski spoczywa na cmentarzu w Lusowie. „Terytorialsi” odwiedzili jego grób i zapalili znicz. Kolejna, bardzo znacząca postać dla 12 WBOT, to spoczywający na poznańskiej Cytadeli gen. Stanisław Taczak – patron wielkopolskiej brygady, któremu także oddano cześć. Z kolei 124 batalion lekkiej piechoty ze Śremu, złożył wieniec pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku im. Powstańców Wielkopolskich. Pomnik upamiętnia żołnierzy walczących o niepodległość w latach 1918-21.
ppor. Anna JASIŃSKA