Władysławów: Apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

apel

28 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Wyszynie odbył się apel poświęcony 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie przygotowali uczniowie klas czwartych i szóstych. Poprzez scenki tematyczne, piosenki i piękny taniec zaprezentowali ważne fakty w dziejach Polski. Przypomnieli rolę i znaczenie słów: Wolność, Naród i Ojczyzna oraz okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. To właśnie 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwany też Czteroletnim uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą.

Konstytucja 3 Maja – była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Konstytucja 3 Maja wprowadzała zmiany zgodne z ideami oświecenia.

Scenki dotyczące historii Polski w wykonaniu uczniów, odgrywane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane pieśniami patriotycznymi. Występ zakończył taniec „Krakowiak” w wykonaniu klasy czwartej. Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Klimaszewska dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich, muzycznych i tanecznych, a także nauczycielom przygotowującym program: Pani Elżbiecie Jaśniewskiej, Oldze Maciaszek, Joannie Sosińskiej. Pani Dyrektor życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

Materiał nadesłany przez Andrzeja Burszewskiego

 

Turkowianie uczcili Święto Flagi i Dzień Strażaka
Czy powstanie łącznik przy Zespole Szkół Techniczn...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 11 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.