Władysławów: Czerwone korale i konik na biegunach…

Wystawa Władysławów

W niezwykłą podróż po codzienności można wybrać się odwiedzając wystawę „Czerwone korale i konik na biegunach” w Gminnym Ośrodku Kultury we Władysławowie. Rekwizyty sprzed blisko stu lat prezentują niezwykłą historię gminy i jej mieszkańców.

Już w holu Gminnego Ośrodka Kultury przybyłych gości na zwiedzanie wystawy wita wieniec dożynkowy, nieodłączny element tradycji i kultury ludowej. Na piętrze możemy zobaczyć natomiast element zakładu szewskiego, guziki wyprodukowane w lokalnej fabryce czy artykuły z tzw. sklepików kolonialnych. Nie zabrakło także tkackiego krosna, przypominającego o dawnych mieszkańcach Władysławowa. Plansze w sali ekspozycyjnej ,,opowiadają” o układzie przestrzennym gminy i życiu codziennym mieszkańców. Autorem wystawy jest Piotr Krawczyk, do którego należy też większość eksponatów, jakie zgromadzono w Gminnym Ośrodku Kultury. To tylko mały fragment ukazujący codzienność. Gdybyśmy chcieli pokazać wszystko, zwyczajnie zabrakłoby nam powierzchni. Jest to zatem jedynie dotknięcie tematu, jakim jest historia dawnego Władysławowa i jego mieszkańców – wyjaśnia Piotr Krawczyk.

Zwiedzając wystawę poznamy historię dziewczynki w czerwonych koralach i zobaczymy w jakim pokoju stał dawniej tytułowy konik na biegunach. Wśród przedmiotów codziennego użytku znajdują się najprawdziwsze perełki, rzeczy, o których dziś już zapomniano. To doskonała okazja na lekcję historii i sentymentalny powrót do przeszłości. Wystawę „Czerwone korale i konik na biegunach” oglądać będzie można do października.

Zapraszamy!


źródło: wladyslawow.pl


Ogłaszamy nabór! Dołącz do drużyny Tur 1921 Turek
Malanów: Sukces Joasi podczas Przeglądu Piosenki d...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 13 czerwiec 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.