Władysławów: Jasełka w Wyszynie

Jasełka w Wyszynie

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem.

Cała społeczność naszej szkoły z niecierpliwością czekała na kolejną odsłonę Jasełek – historii narodzin Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny z narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie oraz chór aniołów i pasterzy. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc.

Jasełka w wykonaniu uczniów klas szóstych wprowadziły publiczność w świąteczny nastrój refleksji i zadumy. Piękne słowa kolęd i pastorałek uświadomiły wszystkim, że Święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż.

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, rozległy się gromkie brawa.

Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły P. Małgorzata Klimaszewska.

Podziękowała za przygotowanie Jasełek oraz złożyła życzenia świąteczne:
,, Boże Narodzenie to szczególny czas - czas wiary, radości, miłości, przebaczenia i zapomnienia o tym co złe. To czas obdarowywania oraz otrzymywania wielu darów. Dziękuję wszystkim za to, że możemy go spędzać wspólnie. Życzę, abyśmy poczuli, to co w tych wyjątkowych świętach jest najważniejsze, a więc obecność Boga, abyśmy każdego dnia potrafili go dostrzec w innych ludziach i w tym, co nas otacza. Życzę wszystkim, aby te święta były zdrowe, pełne ciepła, miłości, aby były spędzone w gronie rodzinnym. Aby otaczali nas ludzie życzliwi, a dobry Bóg miał nas zawsze w swojej opiece. Dzieciom życzę również, aby Mikołaj przyniósł tylko te wymarzone prezenty. Nowy Rok niech obdarzy nas nową energią i nadzieją, niech pozwoli nam na realizację wszystkich dobrych planów i niech obfituje tylko w miłe niespodzianki.”

Materiał prasowy
Tuliszków: Zderzenie dwóch aut w Grzymiszewie. Dro...
Dobra: Jasełka, teatr cieni i wspólne kolędowanie ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 05 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.