Władysławów: Niebezpieczny tlenek węgla w kamienicy. Apelujemy o ostrożność!

Władysławów

Strażacy z Władysławowa, Chylina, Kun oraz Państwowej Straży Pożarnej z Turku otrzymali zgłoszenie o pożarze w jednej z kamienic we Władysławowie. Na szczęście okazało się, że wszyscy są bezpieczni i w pomieszczeniach nie było ognia. Wykryto jednak groźny dla zdrowia tlenek węgla.

Informację o zdarzeniu służby ratunkowe otrzymały po godz. 10.00. Na miejscu natychmiast zjawili się strażacy z Władysławowa, Chylina i Kun, a także Państwowa Straż Pożarna w Turku. Z wstępnych informacji wynikało, że ogień objął znaczną część budynku znajdującego się w centrum miejscowości. Istniało duże zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i sąsiednich zabudowań, dlatego zadysponowano liczne siły. Na szczęście, wbrew wcześniejszym podejrzeniom w kamienicy nie wybuchł pożar. 

-Został stwierdzony tlenek węgla w jednym z pomieszczeń. Najprawdopodobniej przedostał się przez kanał wentylacyjny który sąsiadował z kanałem paleniskowym. Mieszkańcy ewakuowali się przed przybyciem straży - informuje Piotr Pietrucha, komendant powiatowy PSP, który również był obecny na miejscu.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca prowadzonych działań, dokonania pomiarów kamerą termowizyjną oraz miernikami wielogazowymi. Miejsce prowadzonych działań przekazano z zaleceniem dokonania przeglądu przez uprawnionego kominiarza. Zdarzenie to pokazuje, jak ważne jest dokonywanie przeglądów kominowych. Gwarantuje to bezpieczeństwo mieszkańców.

Komenda Powiatowa Państwowe Straży Pożarnej w Turku przypomina również mieszkańcom naszego powiatu o zagrożeniach szczególnie wiążących się z okresem grzewczym- pożarach w obiektach mieszkalnych (w tym o pożarach kominów) oraz o niebezpieczeństwie związanym w tlenkiem węgla – czadem.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i bez trudu rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, czy przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Czad powstaje także często w czasie pożaru. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć. Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz prawidłowy odpływ spalin. Powstawaniu czadu sprzyjają szczelnie zamknięte okna i słabo drożne przewody wentylacyjne i kominowe. Warto zainstalować również tzw. czujniki czadu, szczególnie w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze.

Kawęczyn: Mobilny Urzędnik już działa
Gabrysia - pierwszą mieszkanką Powiatu Tureckiego ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Podatnik w środa, 13 styczeń 2021 01:36

Pietrucha, Janaszkiewicz, 5 samochodów ze 20 strażaków tylko pożaru brak, który obejmował podobno całą kamienice. No pięknie a dietki OSP trzeba zapłacić. Brakowało tylko Starosty, Wojewody i Pana Przybyły.

Pietrucha, Janaszkiewicz, 5 samochodów ze 20 strażaków tylko pożaru brak, który obejmował podobno całą kamienice. No pięknie a dietki OSP trzeba zapłacić. Brakowało tylko Starosty, Wojewody i Pana Przybyły.
Gość
środa, 20 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.