Władysławów: W gościnie u św. Anny

Koniczynka

W naszej ojczyźnie znaleźć można wiele zachwycających miejsc. Przywodzą one często jakieś wspomnienia, dają szereg wzruszeń, stają się natchnieniem dla dalszej pracy, wskazówką jak żyć. W takie oto miejsce wybrali się 26 września członkowie Stowarzyszenia „Koniczynka” z Władysławowa.

Ruszyli na południe, na Śląsk, by tam zwiedzić miejsca związane z przede wszystkim z kulturą sakralną, ale również z historią III powstania śląskiego.

W pierwszym dniu podróży dwadzieścioro sześcioro uczestników wyprawy odwiedziło właśnie Górę św. Anny, która jest miejscem bardzo ważnym w sercu każdego Ślązaka. To tu stoi przepiękna bazylika, która wyrosła na przekonaniu mieszkańców w świętość tego miejsca, ale to również tu w 1921r. toczono najkrwawsze walki o przynależność Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Góra św. Anny obudziła więc w
sercach pielgrzymów z Władysławowa wszystko to co dla Polaków święte. Tego samego dnia uczestnicy zwiedzili Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej prezentujące dzieła sakralnez różnych epok kulturalnych, a także  Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskimi i Muzeum Krzyża Świętego.

W drugim dniu członkowie „Koniczynki” udali się do Mosznej. To tu znajduje się imponujący, pochodzący z XVIII wieku Pałac należący do śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. W historii pałacu dominują burzliwe dzieje. Dotyczy to zarówno samego rodu, jak i pałacowych murów, które nie ominęły pożary, a w 1945r. bolszewickie rabunki. Przepiękne pałacowe wnętrza i baśniowy wygląd zewnętrznych murów wzbudzają
zachwyt i na długo zapadną w pamięć zwiedzających. Wszystkim tym, którzy poszukują podróżniczych inspiracji polecamy zatem do odwiedzenia ten przepiękny fragment Górnego Śląska.

Autor:A.P.


Projekt elektrowni gazowej w Turku już złożony. Wi...
Weź udział w"Słodkiej aferze w Turku" i wygraj tab...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 25 październik 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.