Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wojewoda zgłosił zastrzeżenia do zasad przydziału mieszkań na Wyzwolenia. Radni przyjęli nową uchwałę

Osiedle Wyzwolenia

Zastrzeżenia zgłoszone przez wojewodę były przyczyną, dla której radni miejscy musieli po raz kolejny pochylić się nad uchwałą dotyczącą zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miejskiej Turek. Przeprowadzono także powtórne konsultacje, które jednak nie spotkały z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

-Mówiliśmy, że może być taka sytuacja, że być może wojewoda dopatrzy się takich przepisów, które uważa za niestosowne i takowe tutaj były, np. zameldowanie. Podstawową rzeczą, do której odniósł się wojewoda był zapis, który został przez nas wprowadzony dotyczący członka wspólnoty mieszkaniowej. Określiliśmy, że będzie to osoba zameldowana na terenie miasta Turku. Według wojewody taki zapis nie może być , mogą to być osoby zamieszkałe na terenie miasta Turku- wskazywała wiceburmistrz Joanna Misiak-Kędziora.

Uwagi do pierwotnej wersji uchwały, już po jej przyjęciu w lutym zgłaszali sami mieszkańcy. Stąd decyzja o ponownych konsultacjach, które zakończyły się w czwartek, 21 marca. Przypomnijmy, że projekt uchwały już raz podlegał konsultacjom społecznym, ale nikt nie zgłosił opinii, uwag oraz wniosków. Dlatego uchwała została przyjęta na sesji Rady Miejskiej Turku w dniu 26 lutego 2024 roku. 

Aktualna uchwała zawiera natomiast zapisy dotyczące osób niepełnosprawnych, umożliwienia najmu osobom o niższych dochodach, osobom samotnie wychowującym dzieci lub rodzinom wielodzietnym. Przywrócono natomiast kryterium dochodowe, które obowiazywało od 2021 roku. Nowy regulamin określa nie tylko za co mieszkańcy starający się o lokal komunalny mogą otrzymać punkty dodatkowe, ale też za co mogą je stracić. Przykładowo punkty odejmowane są za skreślenie z listy osób uprawnionych do przydziału lokalu, odmowę oferty najmu socjalnego w związku z zasądzonym wyrokiem eksmisyjnym, dwukrotną odmowę zaproponowanego lokalu z listy osób uprawnionych do przydziału lokalu z mieszkaniowego zasobów miejskich.

Jak zaznaczała podczas sesji Joanna Misiak-Kędziora, jeśli ktoś z aktualnie obowiązującej listy na mieszkania komunalne będzie chciał otrzymać lokal na osiedlu wyzwolenia, będzie musiał złożyć nowy wniosek, który oceniany będzie według odrębnego systemu punktowego. Nie skreśli go to jednak z wcześniejszej listy oczekujących. Radny Grzegorz Wojtczak zwrócił uwagę na nikłe zainteresowanie konsultacjami, w których złożono raptem trzy postulaty.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego z czym się zderzą. Preferuje się pewne grupy - najbardziej pewną grupą są emeryci, bo mogą udokumentować stały dochód i stałą pracę - podkreślił radny Wojtczak.

System punktowy w przyjętej we wtorek (26 marca) uchwale oprócz punktów dodatkowych przewiduje także punkty ujemne. Przypominamy, że 10 punktów może zostać odjęte za zbycie lokalu mieszkalnego, domu czy nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym będącego własnością wnioskodawcy lub członka gospodarstwa domowego zgłoszonego do wspólnego zamieszkiwania. Tyle samo odjęte zostanie w przypadku utraty mieszkania/ domu wskutek licytacji komorniczej. Punkty odliczane jeśli zbycie lub utrata nastąpiły w okresie ostatnich 5 lat od złożenia wniosku. Również 10 punktów potrącone będzie za zaległości w opłatach za używanie lokalu w wysokości przekraczającej trzykrotność miesięcznego czynszu w okresie roku przed złożeniem wniosku, a 20 można stracić za zniszczenie lokalu w stopniu uniemożliwiającym właściwe użytkowanie.

Szczegóły dotyczące dotyczące systemu punktowego dostępne są TUTAJ

drzewiecki baner1200x200

Wyjątkowe wielkanocne tradycje powiatu tureckiego
Tuliszków: Umowy na realizację kolejnych inwestycj...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.