Wybory 2020: Ułatwienia dla niepełnosprawnych. Sprawdź jak z nich skorzystać

flagi2

Debatę publiczną zdominowały działania podejmowane przez władze w walce z koronawirusem. Jednakże nie należy zapominać, że już za mniej niż 2 miesiące odbyć się mają w Polsce wybory prezydenckie. Według zapewnień ich przeprowadzenie nie jest na ten moment zagrożone. Warto wiedzieć, że kodeks wyborczy przewiduje wiele udogodnień i ułatwień w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź co i kiedy zrobić, żeby z nich skorzystać.

Obecnie coraz więcej lokali wyborczych przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności tych mających problemy z poruszaniem się. W większości miejsc, gdzie przeprowadzane jest głosowanie są dostosowania w postaci podjazdów dla wózków inwalidzkich oraz innych urządzeń umożliwiających swobodny dostęp. To czy dany lokal jest w ten sposób przygotowany można sprawdzić na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w zakładce dotyczącej obwodowych komisji wyborczych.

Głosowanie korespondencyjne
Dodatkowe specjalne uprawnienia dla niepełnosprawnych wynikają także z prawa wyborczego. Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego. Taki zamiar należy zgłosić właściwemu komisarzowi wyborczemu w nieprzekraczalnym terminie do 27 kwietnia 2020 roku. Do zgłoszenia należy dołączyć kopie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.

Jeśli zostanie ono pozytywnie rozpatrzone wyborca za pośrednictwem Poczty Polskiej na 7 dni przed datą głosowania otrzyma tzw. pakiet wyborczy. W jego skład wchodzą koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Po wykonaniu wszystkiego zgodnie z instrukcją i zamknięciu koperty zwrotnej, należy ją wystać na adres właściwej komisji, oddać listonoszowi lub zanieść do lokalu wyborczego w dniu głosowania. Wówczas głos będzie prawidłowo oddany. W przypadku II tury wyborów prezydenckich zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić 10 dni przed dniem wyborów.

Głosowanie przez pełnomocnika
Osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 rok życia oraz osoby ze stwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem pełnomocnika. Może nim zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, która nie jest członkiem komisji wyborczej ani kandydatem w wyborach.

Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. Odpowiedni wniosek należy złożyć do 4 maja 2020 roku do właściwego urzędu gminy. Wówczas to upoważniona osoba w dniu wyborów uda się do lokalu wyborczego i zagłosuje w imieniu osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Dodatkowo w każdym lokalu wyborczym powinna być dostępna nakładka w alfabecie Braille’a na kartę do głosowania, która umożliwi oddanie głosu osobą niewidomym. Wszystkie te ułatwienia mają na celu umożliwić wzięcie udziału w wyborach osobą niepełnosprawnym..
Turkowski przedsiębiorca wspiera służby medyczne w...
Szkoła w Cisewie „jest z Wami”!

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Hoop w niedziela, 22 marca 2020 12:36

Wybory będą przełożone .Kaczyński nie zna Konstytucji albo ludziom robi wodę z mózgu więc opowiada bajki w wywiadach ,że nie ma przesłanek by przekładać na inny termin.

Wybory będą przełożone .Kaczyński nie zna Konstytucji albo ludziom robi wodę z mózgu więc opowiada bajki w wywiadach ,że nie ma przesłanek by przekładać na inny termin.
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.