Wykwalifikowana kadra szansą dla Turku- czyli PSL wspiera kształcenie zawodowe i techniczne

PSL o szkolnictwie

O wsparciu dla innowacji, nowoczesnych technologii oraz szkolnictwa członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiedzieli podczas konferencji, która odbyła się 9 października. Miejscem spotkania był Zespół Szkół Technicznych w Turku, gdzie już teraz zaobserwować można liczne zmiany. Inwestycje w tym kierunku nadal są planowane, a w rezultacie wykwalifikowana kadra przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego miasta.

PSL stawia na wykwalifikowanych specjalistów
Od początku tej kadencji jednym z priorytetów jest wspieranie edukacji. Innowacje i nowoczesne technologie zawitały do szkół powiatu tureckiego, a uczniowie mogą zdobywać niezbędne dla pracodawców doświadczenie. Działania właśnie w tym kierunku od samego początku wspiera Polskie Stronnictwo Ludowe.

-Zespół Szkół Technicznych w ostatnich latach stał się synonimem nowych technologii. Od wielu lat wdrażamy koncept budowy centrum nowych technologii, które będzie miało możliwość kształcić najlepszych specjalistów na naszym rynku pracy. Rynek może się rozwijać, jeśli ma dostęp do dobrych specjalistów. Taka była nasza strategia w ostatnich latach, dlatego stawialiśmy tak mocno na kształcenie zawodowe i kształcenie techniczne. Są tego skutki. Mamy wysokiej klasy specjalistów, którzy już rozwijają firmy w naszym regionie- mówił Mariusz Seńko.

Jak dodał w tej kadencji na rozwój szkolnictwa przeznaczono ponad 20 mln zł, co obecnie przyczynia się do budowy dobrego potencjału rozwojowego dla powiatu tureckiego.

-Gospodarka w Turku się zmienia. Widać trend, który się pojawia w zakresie transformacji gospodarczej już w zakładach, które tutaj funkcjonują przy wykorzystaniu nowych technologii. My, jako PSL wystawiliśmy mocną drużynę do Rady Miasta, która reprezentuje różne środowiska zarówno gospodarcze, jak i biznesowe oraz te związane z kształceniem technicznym- mówił Mariusze Seńko.

Sprostać oczekiwaniom pracodawców
O transformacji w przedsiębiorstwach już istniejących opowiedział podczas konferencji kierownik działu informatyki firmy SunGarden Polska, jeden z kandydatów do Rady Miasta Piotr Andrzejczak.

-Firma SunGarden w której pracuje ma szeroko rozwinięty przemysł 4.0. W związku z tym będziemy potrzebować specjalistów. Pokładamy szeroką nadzieję w kadrze, która będzie lokalna. Nasza młodzież zasługuje na dostęp do nowoczesnych technologii, dzięki którym uzyska dobrze płatny zawód. To pozwoli im godnie żyć tu, w Turku i realizować się zawodowo- informował Piotr Andrzejczak.

Dodał on również, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT i nowoczesnych technologii jest ogromne. Każda maszyna jest już skomputeryzowana i podłączona do internetu, a wszystko odbywa się zdalnie.

-Pokładam nadzieję, w tym że rozwinie się jeszcze bardziej to, co już mamy, a nasze miasto stanie się zalążkiem kształcenia młodzieży w zawodach technicznych wysokozinformatyzowanych. Jestem zaskoczony szerokim rozwojem bazy sprzętowej- mówił kierownik działu informatyki firmy SunGarden Polska.

Rodzice powinni być dumni
Głos podczas spotkania zabrał prezes Stowarzyszenia Absolwentów Zespołu Szkół Technicznych przedsiębiorca i pracownik firmy z kapitałem zagranicznym Sylwester Kąpielski.

-Jestem jako rodzic niesamowicie zadowolony, że mój syn wybrał właśnie tę placówkę. Ta szkoła dała możliwość praktyki zagranicznej. Ci uczniowie, którzy wyjechali na zachód na praktyki są o wiele kroków przed wszystkimi innymi swoimi rówieśnikami. Kiedy takie osoby idą na studia, a szkoła daje możliwość wymiany mają swobodę poruszania się po Europie oraz komunikowania się- mówił Sylwester Kąpielski.

Według przedsiębiorcy uczniowie, którzy kończący tego rodzaju szkołę są na ryku pracy bardzo poszukiwani i warto zapłacić im lepsze pieniądze, gdyż znają się na obsłudze maszyn i są odpowiednio wykwalifikowani.

Mrzonki o Audi i Volkswagenie
Według członków PSL wykwalifikowana kadra da możliwość sprowadzenia do Turku inwestora. W chwili obecnej najważniejsza jest wykwalifikowani pracownicy umiejący obsługiwać dane maszyny.

-Miałem przyjemność uczestniczyć wczoraj w wielkim wydarzeniu, otwarciu firmy DMG Mori z kapitałem niemiecko- japońskim, która specjalizuje się w produkcji maszyn CNC i z rozmów, które prowadziłem wynika, że klienci tej firmy, którzy kupują maszyny wskazują wprost. Oni nie są zainteresowani upustami, ale kupią odpowiednią liczbę maszyn CNC jeśli ktoś im zagwarantuje operatora, który będzie je obsługiwał. Działalność nasza wpisuje się pięknie w koncepty przemysłu 4.0 i my, jako PSL upatrujemy szansę na rozwój gospodarczy dzisiaj już nie w lokowaniu firmy na 1000 lub 2000 pracowników ale takiej pomiędzy 80 a 300 z dobrze płatnymi stanowiskami pracy- mówił Mariusz Seńko.

Poinformował on również, że firma Audi czy Volkswagen nie zainwestują w Turku choćby z tego względu, że nie ma kolei. W Turku jest natomiast szansa na produkcję elementów i detali do różnych branż, a do tego typu działalności miasto jest przygotowane. Są już zainteresowani inwestorzy, którzy czekają na wykwalifikowaną kadrę.

ZST z nowym łącznikiem
W planach rozwoju Zespołu Szkół Technicznych w Turku jest budowa tak zwanego łącznika, czyli bezpiecznego przejścia dla uczniów pomiędzy budynkami. O planach w tym kierunku, a także o pozytywnych aspektach projektu INTJO opowiedział wicedyrektor ZST, kandydat do Rady Miasta Andrzej Rossa.

-ZST bardzo silnie się rozwija i nie tylko za sprawą powiatu tureckiego ale też całej kadry pedagogicznej, która pracuje w ZST w Turku. Jesteśmy na półmetku realizacji projektów unijnych, a kolejnym projektem który za chwilę się zacznie jest projekt INTJO. Jest to dobry projekt, który skupia się na najmłodszych, którzy będą zdobywać umiejętności językowe między innymi pod kątem technicznym- mówił Andrzej Rossa.

Wspomniał, że do projektu, który podjęła większość gmin powiatu tureckiego. Dużym zaskoczeniem jest jednak fakt, że miasto Turek do niego nie przystąpiło.

Szkoły nadal się rozwijają, a kolejny ku temu krokiem jest połączenie w Zespole Szkół Technicznych budynków A i B. Umożliwi to przede wszystkim płynne i bezpieczne poruszanie się pomiędzy obiektami. Po przeprowadzeniu wszelkiego rodzaju analiz zapadnie decyzja, czy będzie on podziemny czy naziemny.

Sportowy zawrót głowy w Karuzeli
Kawęczyn: Spełnione marzenie mieszkańców Głuchowa

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Eugeniusz Maciejewski w piątek, 12 październik 2018 00:39

Już nic nie pomoże, nie pomoże ...... . Przemysł rolno - spożywczy leży, rodzinne gospodarstwa rolne prawie zniknęły z przyczyn ekonomicznych. Brak rolników - brak wyborców !!!

Już nic nie pomoże, nie pomoże ...... . Przemysł rolno - spożywczy leży, rodzinne gospodarstwa rolne prawie zniknęły z przyczyn ekonomicznych. Brak rolników - brak wyborców !!!
Paker w środa, 10 październik 2018 21:10

Kto wybierał zdjęcia?

Kto wybierał zdjęcia?
figi w środa, 10 październik 2018 19:16

Nareszcie dobre pomysły. Przecież placyk wodny i drogie ciepło raczej nie utrzyma mieszkańców w tym wyludniającym się mieście.

Nareszcie dobre pomysły. Przecież placyk wodny i drogie ciepło raczej nie utrzyma mieszkańców w tym wyludniającym się mieście.
sasza w czwartek, 11 październik 2018 00:33

Brak ciepła i zimne kaloryfery ściągnęłyby tłumy .... Eskimosów. Już widzę Eskimosa pracującego w Mirandzie albo Profim

Brak ciepła i zimne kaloryfery ściągnęłyby tłumy .... Eskimosów. Już widzę Eskimosa pracującego w Mirandzie albo Profim
Tur w środa, 10 październik 2018 16:41

I znowu prowadzenie kampani na terenie szkoły, czas na sianokosy. I wtedy starosta i jego koledzy będą mogli zejść pod ziemię do podziemnego łącznika. Jak znam ambicje Seńki to zaraz ogłosi że do budowy łącznika sproeadzi maszynę która drąży metro w Warszawie

I znowu prowadzenie kampani na terenie szkoły, czas na sianokosy. I wtedy starosta i jego koledzy będą mogli zejść pod ziemię do podziemnego łącznika. Jak znam ambicje Seńki to zaraz ogłosi że do budowy łącznika sproeadzi maszynę która drąży metro w Warszawie:p
piątek, 24 maj 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.