Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Zalety i wady rozdzielności majątkowej w małżeństwie

rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób chcących zawrzeć związek małżeński. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zastanowić się nad tym, jakie są najważniejsze wady i zalety braku wspólnoty majątkowej.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa to specjalny rodzaj ustroju małżeńskiego, w którym każdym z małżonków posiada oddzielny majątek. Nie ma tutaj wspólnoty majątkowej, która obowiązywałaby, gdyby małżonkowie nie podjęli żadnych działań w tym kierunku.

Aby pomiędzy małżonkami ustalona została rozdzielność majątkowa, muszą oni zdecydować się na podpisanie odpowiednich dokumentów, potocznie nazywanych intercyzą. Co ważne, rozdzielność może powstać na mocy dobrowolnego porozumienia małżonków lub na skutek orzeczenia sądowego w sytuacji, gdy wystąpią określone okoliczności.

Jakie są największe zalety rozdzielności majątkowej?

Istnieje wiele powodów, dla których tak wiele par decyduje się na rozdzielność majątkową. Rozwiązanie takie może okazać się korzystne w sytuacji, gdy jeden z małżonków ma duży majątek lub prowadzi firmę i nie chce, aby druga strona ponosiła ewentualną odpowiedzialność za sytuację w prowadzonym biznesie. Intercyza zapewnia również pełną ochronę przed długami małżonka, dlatego z rozwiązania tego często korzystają osoby, które znajdują się w niezbyt dobrej sytuacji finansowej.

Oczywiście rozdzielność majątkowa daje małżonkom poczucie finansowej niezależności, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Pozwala ona zachować pełną kontrolę nad własnym majątkiem. Może to mieć znaczenie nie tylko w czasie trwania związku, ale też w przypadku ewentualnego rozwodu. Nie ma tu bowiem konieczności przeprowadzania skomplikowanego postępowania związanego z podziałem majątku wspólnego, co w istotny sposób ułatwia zakończenie małżeństwa.

A co z wadami?

Rozdzielność majątkowa nie jest jednak rozwiązaniem, które jest pozbawione wad. Dla wielu osób kwestia ta jest niebywale kontrowersyjna, szczególnie jeśli zakładają one, że wszystko w małżeństwie jest wspólne. Rozdzielność majątkowa może w negatywny sposób wpływać na sytuację między małżonkami, a także być przyczyną braku zaufania – choć oczywiście nie musi tak być. Wiele zależy tutaj od konkretnych osób.

Inną wadą rozdzielności majątkowej może być brak wspólnej odpowiedzialności majątkowej między małżonkami, a także brak pewnego rodzaju elastyczności w różnego typu trudnych sytuacjach. W trakcie trwania małżeństwa może pojawić się wiele wyzwań, związanych z tym, w jaki sposób dzielone mają być ponoszone przez parę koszty. Mowa tu nie tylko o zakupie nieruchomości czy nowego auta, ale też o wydatkach na wspólne wakacje, na codzienne zakupy czy na utrzymanie dziecka.

Zastanawiasz się, ile kosztuje rozdzielność majątkowa? Sprawdź: slupinska.eu/blog/ile-kosztuje-rozdzielnosc-majatkowa/

Jakie są alternatywy dla rozdzielności majątkowej?

Choć wiele osób wychodzi z założenia, że para może zdecydować się albo na wspólnotę, ale na rozdzielność majątkową, nie jest to prawdą. Istnieją także inne typy ustrojów majątkowych w małżeństwie. Dobrą alternatywą dla rozdzielności majątkowej może być rozdzielność z wyrównaniem dochodów. W takim przypadku rozdzielność trwa w trakcie trwania małżeństwa, jednak po jego zakończeniu następuje wyrównanie dorobków.

Kwestię tego, jaki ustrój majątkowy będzie najkorzystniejszy, warto skonsultować z doświadczonym prawnikiem. Przedstawi on najważniejsze zalety i wady rozdzielności majątkowej, a także innych rozwiązań. Pomoże w doborze takiego ustroju, które będzie najlepiej odpowiadał oczekiwaniom małżonków, a także ich potrzebom. To z pewnością ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji.
Nagrody wójta gminy Turek za osiągnięcia sportowe ...
Kalkulator raty kredytu gotówkowego: Czym jest i c...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.