Zasada działania nowoczesnych klimatyzatorów

klimatyzacja-w-mieszkani

O ile stosunkowo łatwo jest zrozumieć, jak działają elektryczne urządzenia grzewcze, o tyle klimatyzacja, której najważniejszym zadaniem jest schładzanie powietrza, jest dla wielu ludzi czymś, czego działanie niełatwo wytłumaczyć. Spróbujmy więc objaśnić to jak najprościej.

Klimatyzacja pobiera i oddaje energię

Ciepło jest jedną z form energii. System klimatyzacyjny pobiera ciepło w pomieszczeniu, przez co obniża panującą w nim temperaturę, po czym odprowadza je na zewnątrz.

Wszystko zaczyna się od wentylatora, który wprawia ciepłe powietrze w ruch, dostarczając je na wymiennik ciepła. We wnętrzu wymiennika płynie stale ciecz będąca czynnikiem chłodniczym. To ona de facto pobiera ciepło i transportuje je dalej – poza chłodzone pomieszczenie. Czynnik chłodniczy wrze w stosunkowo niskich temperaturach, zatem paruje, zamieniając się w gaz. Gdy trafi do jednostki zewnętrznej, a więc modułu umieszczonego na zewnętrznej ścianie budynku, na balkonie, na dachu lub w piwnicy, zajmuje się nim sprężarka, przez co temperatura rośnie jeszcze bardziej. Gorące powietrze zostaje dzięki pracy wentylatora oddane do otoczenia, gaz skrapla się z powrotem i w postaci chłodnej już cieczy wraca do jednostki wewnętrznej, gdzie cykl się powtarza.

Więcej niż chłodzenie

Klimatyzację można zintegrować z wentylacją, która zapewni odpowiedni obieg ciepłego oraz schładzanego powietrza. Dodatkowym elementem klimatyzacji są filtry, dzięki którym do pomieszczeń nawiewane jest powietrze oczyszczone.

Klimatyzacja w postaci pompy ciepła może także ogrzewać pomieszczenia. Jej zasada działania jest wtedy podobna, ale odwrotna niż przy chłodzeniu. Choć niektórym trudno w to uwierzyć, ciepło zawarte jest w powietrzu, a także w gruncie nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -25°C. Pompa ciepła z czynnikiem grzewczym w postaci płynu o bardzo niskiej temperaturze wrzenia jest w stanie pobierać taką energię spoza budynku, potęgować ją poprzez sprężanie i oddawać we wnętrzach. Tym sposobem można ogrzewać pomieszczenia, nie spalając czegokolwiek: energia pochodzi ze źródeł odnawialnych w postaci wody, powietrza lub gruntu (poniżej poziomu). Jest to rozwiązanie ekonomiczne, nieobciążające bezpośrednio środowiska naturalnego.

Nowoczesne rozwiązania w klimatyzacji

Same urządzenia to nie wszystko: żeby można było mówić o nowoczesnej klimatyzacji, konieczne jest odpowiednie sterowanie. I tak na przykład, biorąc pod uwagę hałas generowany przez jednostki, przydatną opcją jest tryb pracy nocnej. Nowoczesna klimatyzacja potrafi także włączać się i wyłączać automatycznie w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Można ją programować w cyklu dobowym lub tygodniowym. Coraz powszechniejsza jest też możliwość zdalnego sterowania przez Internet, a to dzięki wbudowanemu modułowi WiFi. Sterować można także kierunkiem i siłą nawiewu.

Jak rozsądnie korzystać z klimatyzacji

Moc urządzeń klimatyzacyjnych mierzona jest w kilowatach, a więc ich zużycie energii jest niemałe. Trzeba zatem korzystać z klimatyzacji w sposób umiarkowany i przy zamkniętych oknach, by nie marnować prądu.

Chociaż współczesne klimatyzatory potrafią obniżyć temperaturę nawet o kilkanaście stopni, zaleca się umiar w schładzaniu. Różnica między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz powinna wynosić kilka (wg niektórych źródeł nie więcej niż siedem) stopni. Nie tylko zapewni to oszczędność energii, ale i zapobiegnie przeziębieniom.

Oszczędność energii i prawidłową pracę systemu osiąga się ponadto poprzez regularne przeglądy techniczne, obejmujące także pomiar ilości czynnika roboczego w obiegu. Jego brak lub zbyt mała ilość powodują obniżenie skuteczności urządzeń.

Zapraszamy na otwarcie wystawy „Archiwum Igły. Tur...
Wręczenie nagród dla pracowników korpusu służby cy...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 14 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.