Już wkrótce mieszkańcy Malanowa będą mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak czyste (lub zanieczyszczone) jest powietrze w ich miejscowości. Wszystko za sprawą dwumetrowego modelu ludzkich płuc, który w ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) „Zobacz czym oddychasz” pojawi się w Malanowie od 7 marca do 4 kwietnia.
Model działa jak prawdziwe płuca – zasysa powietrze i filtruje je przez białą flizelinę, na której osadzają się zanieczyszczenia. Wystarczy kilka dni ekspozycji, by flizelina zaczęła zmieniać kolor na ciemniejszy – w miejscach o wysokim poziomie smogu różnica jest wręcz szokująca. To mocny wizualny przekaz, który uzmysławia mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają na co dzień.
Smog a zdrowie dzieci
Tegoroczna edycja kampanii koncentruje się na wpływie zanieczyszczonego powietrza na dzieci. Eksperci alarmują, że najmłodsi są szczególnie narażeni na skutki smogu – może on prowadzić do astmy, alergii, a nawet problemów z koncentracją i gorszych wyników w nauce. To ważny argument za tym, aby nie lekceważyć problemu i działać na rzecz poprawy jakości powietrza.
Jak podkreśla Piotr Siergiej, rzecznik PAS, w Polsce sytuacja stopniowo się poprawia dzięki likwidacji około miliona starych pieców węglowych, tzw. „kopciuchów”. Wciąż jednak działają ich około dwóch milionów, co nadal stanowi ogromne wyzwanie w walce o czystsze powietrze.
Nowoczesna technologia w służbie świadomości
Po raz pierwszy kampania zyskała również wymiar wirtualny. Dzięki współpracy organizacji Tech To The Rescue i firmy Brainhub powstało narzędzie „Wirtualne Płuca”, które pozwala zobaczyć, jak wyglądałyby nasze płuca po dwóch tygodniach oddychania powietrzem w dowolnym miejscu na świecie. Dodatkowo na stronie wirtualnepluca.pl dostępna jest edukacyjna gra, w której gracze mogą eliminować źródła zanieczyszczeń.
Mobilne płuca w Malanowie to nie tylko ciekawa atrakcja, ale przede wszystkim skuteczny sposób na uświadomienie mieszkańcom, z jakim problemem mamy do czynienia. Kampania „Zobacz czym oddychasz” otwiera oczy na realne zagrożenie i zachęca do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Warto skorzystać z tej okazji i zobaczyć na własne oczy, czym naprawdę oddychamy!