W piątek, 14 lutego na terenie nowych bloków komunalnych na osiedlu Wyzwolenia w Turku odbyła się ważna konferencja dotycząca przyszłości mieszkalnictwa komunalnego w mieście. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy radnego miejskiego Mariana Mirosława Marczewskiego, a wzięli w nim udział m.in. wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski, burmistrz Turku Romuald Antosik oraz przedstawiciele ugrupowań zasiadający w Radzie Miejskiej.
Jak podkreślił inicjator konferencji Marian Marczewski, sprawa budownictwa komunalnego to temat, który łączy samorządowców.
– Na prośbę burmistrza i moją minister przyjechał, żeby zapoznać się z budownictwem komunalnym, bo w resorcie między innymi za to odpowiada. Z inicjatywy burmistrza przy wsparciu naszych radnych chcemy budować nowe mieszkania komunalne. To jest jeden z priorytetów nie tylko lewicy, ale radnych. W tym temacie jest między nami absolutna zgoda – mówił radny Marczewski.
Podczas spotkania podkreślono także transparentność procesu przydzielania mieszkań.
– Z inicjatywy burmistrza powstała komisja, która te mieszkania przydzielała, analizowała, sprawdzała. Wielką zasługą tej komisji jest to, że nie było żadnych skarg na działalność. Czyli tak wrażliwe sprawy jak mieszkania zostały rozdysponowane przy otwartej kurtynie, bez żadnych zastrzeżeń mieszkańców – dodał Marczewski.
Obecny na konferencji wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski podkreślił znaczenie wsparcia dla samorządów w realizacji tego typu inwestycji.
– Serce rośnie za każdym razem, gdy oglądam realizowane inwestycje mieszkaniowe w mniejszych miejscowościach. Naprawdę wiara w sprawczość samorządów rośnie i chęć pomocy – także tej finansowej, organizacyjnej – jest dużo większa. Dobra informacja jest taka, że na ten rok mamy zabezpieczone prawie 5 mld zł na mieszkalnictwo. Do końca kwietnia zostanie uruchomiona pierwsza znacząca transza 2,5 mld zł na budownictwo właśnie socjalne i komunalne – zaznaczył wiceminister.
Tomasz Lewandowski odniósł się również do społecznego odbioru mieszkań komunalnych.
– Dzięki takim inwestycjom odkłamuje się wizerunek lokatora komunalnego. To wcale nie jest osoba biedna, ktoś, kto jest w sytuacji problematycznej. Mieszkalnictwo komunalne jest także dla tych wszystkich Polek i Polaków, którzy nie chcą zasięgać kredytu na 25-30 lat. Chcą się związać i mieszkać w mieście bez konieczności wyjazdu do dużego ośrodka – podkreślił przedstawiciel resortu rozwoju i technologii.
Burmistrz Turku Romuald Antosik podziękował za wsparcie i wyjaśnił, że bez środków rządowych samorząd nie byłby w stanie realizować tak dużych inwestycji.
– Gdyby nie środki zewnętrzne, gdyby nie środki rządowe, to tego by nie było. Samorządów nie stać na to, żeby samodzielnie wybudować bloki – podkreślił Antosik.
Burmistrz zaznaczył także, że budownictwo komunalne jest kluczowym elementem strategii rozwoju miasta.
– Chęci mamy, możliwości mamy, mamy pomysł na to, żeby miasto się rozwijało właśnie pod względem mieszkańców. Nie zatrzymamy ich tylko pracą, ale przede wszystkim tym, gdzie będą mogli mieszkać. Od początku taki był plan, odkąd funkcjonujemy – powiedział.
Nowe bloki komunalne to nie tylko poprawa jakości życia mieszkańców, ale także szansa na dynamiczny rozwój lokalnej społeczności.







