O programie „Uczciwa Polska” oraz wielu tematach dotyczących naszego regionu rozmawiali we wtorek, 14 marca przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Powiat Turecki tego dnia gościł posła Dariusza Kurzawę oraz wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego.
Przedstawiciele ugrupowania udali się do turkowskiego muzeum, aby zająć się kwestiami historycznymi, a w szczególności upamiętnieniem ofiar II wojny światowej.
- Ma to związek z przywracaniem pamięci obozu w Gusen, a w tym momencie historia jest zamazywana, ta o polskich ofiarach na terenie górnej Austrii- mówił przedstawiciel struktur PSL w powiecie tureckim Mariusz Seńko.
Goście odwiedzili również gminę Brudzew, gdzie rozwijają się odnawialne źródła energii, fotowoltaika.
Oddłużyć szpitale, pomóc służbie zdrowia
Nowy program „Uczciwa Polska” przybliżył podczas konferencji zorganizowanej przy turkowskim szpitalu poseł Dariusz Kurzawa.
Jednym z głównych tematów poruszanych podczas spotkania była służba zdrowia, z której problemami borykają się między innymi samorządowcy i inne organy prowadzące szpitale.
Istotna jest kwestia oddłużenia szpitali oraz zwiększenie dotacji na prowadzenie szpitali.
-Zapominamy o ważnym aspekcie. Nawet jeśli przeprowadzimy remonty, wyposażymy wspaniale nasze szpitale to musimy je potem za coś utrzymać, a niestety takie powiatu jak turecki i inne muszą co roku dokładać ze swojego budżetu grube miliony do tego, aby w ogóle utrzymać służbę zdrowia, aby starczyło pieniędzy na wszelkiego rodzaju płatności, aby wystarczyło na pensje. To problem wszystkich samorządów, bo to właśnie na nie spada- mówił poseł .
Pomysłem PSL na rozwiązanie tej sytuacji jest to, aby z NFZ nie zabierać środków finansowych.
-Cały czas jest niedoszacowanie zabiegów i innych wykonywanych badań przez szpitale i NFZ nadal płaci za mało za takie usługi, co generuje coraz większe długi na terenie powiatów. Nasza propozycja to zdjęcie mniej więcej 2 proc. z funduszu rentowego. W Polsce z roku na rok spada ilość osób, które pobierają tego typu świadczenia- mówił Dariusz Kurzawa proponując, by niniejsze pieniądze przekazać na konieczna pomoc typu utrzymanie szpitali.
Jak informuje poseł, rząd mówi, że zwiększa pensje dla lekarzy i pielęgniarek, dla obsługi medycznej i personelu, a nie mówi o tym że nie daje na to pieniędzy.
-Powiat turecki jest soczewką problemu. W ubiegłym roku wyszła na jaw sytuacja, że kierownictwo szpitala nie odprowadzało składek do ubezpieczenia społecznego pracowników ze względu na brak tych środków, było to spowodowane tym, że w lipcu zostały podniesione wynagrodzenia personelu medycznego, natomiast nie poszły za tym środki zabezpieczające, co spowodowało, że powiat turecki musiał pod koniec roku udzielić 4 mln.zł pożyczki szpitalowi w Turku. Na ten rok sytuacja zapowiada się podobnie. Wiem, że ryczałty ukształtowane zostały an chwilę obecną na poziomie roku ubiegłego co oznacza, że w tym roku braknie 10 mln.zł. Te pieniądze będzie musiał pokryć samorząd powiatu tureckiego zaciągając zobowiązanie i tym samym nie przeznaczając środków na wynagrodzenia potrzebne również wśród urzędników- mówi Mariusz Seńko.
A składka zdrowotna?
Kolejnym przedstawionym elementem programu „Uczciwa Polska” jest zwolnienie obciążeń od pracy. W chwili obecnej osoba, która zatrudniona jest na swoim podstawowym etacie odprowadza daniny publiczne, jest nią również składka zdrowotna. Zatrudnienie na każdym kolejnym etacie jest dodatkowo obciążane składką zdrowotną.
-Rząd przesuwając obowiązki na NFZ przerzucił całość finansowania służby zdrowia na obywateli. Dlaczego obywatel podejmując pracę w wolnym dla siebie czasie, próbując zarobić na kredyt, który teraz wzrósł dwukrotnie dodatkowo jest obciążany daninami publicznymi. Druga, trzecia składka zdrowotna jest pobierana, a w momencie gdy pacjent chce iść musi i tak prywatnie zapłacić za wizytę, bo dostęp do specjalistów wydłużył się- mówił Mariusz Seńko dodając, że również przedsiębiorcy nie powinni być dodatkowo obciążani.
By żyło się lepiej
Jak usłyszeliśmy podczas konferencji z naszego rejonu migruje młodzież, natomiast zostaje wiele starszych osób, które martwią się o swoją przyszłość. W programie „Uczciwa Polska” istnieją pomysły, by ten problem rozwiązać.
-Proponujemy 1,5 proc.oprocentowanie kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego i również zagwarantowanie 100 tys.zł udziału własnego dla młodych rodzin na ich pierwsze mieszkanie. To spowoduje nie tylko, że młodzi ludzie zostaną w takich miejscach jak Turek, ale też przy okazji zostawiając tych ludzi zacznie się rozwijać cała gałąź jaką jest budownictwo mieszkaniowe, a ona w tej chwili siada. Rynek mieszkań praktycznie upadł przez wysokie kredyty, a zdobyć kredy graniczy z cudem. Większość rodzin stała się niewypłacalna, dlatego chcemy pomóc młodym ludziom- informuje Dariusz Kurzawa.
PSL proponuje również po śmierci jednego z małżonków przejście na jego emeryturę, jeśli jest ona wyższa. Oprócz tego proponuje się, by była dodatkowo możliwość zatrzymania połowy emerytury niższej, aby zwiększyć możliwości utrzymania się.
Do 700 metrów
-Na nic się zdały poprawki nasze senackie, głosy sprzeciwu. Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało poprawkę napisaną na kolanie przez pana Sasina. Przeszła poprawka, która zwiększyła odległość od zabudowań do 700 m, co powoduje upadek wielu już projektów przygotowanych na nowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Mówią, że robią to dla dobra obywateli. To nieprawda. Wiatraki mają się rozwijać tylko i wyłącznie na Bałtyku, a nie w takich powiatach, jak turecki. Ważne by napędzać finanse Orlenowi i innym spółkom energetycznym- mówił poseł ujmując sytuację, jako katastrofę gospodarczą ograniczającą możliwości w tym nowe środki dla gmin, możliwości i zatrudnienia.
Zadaniem członków PSL odległość 500 metrów jest doba, gdyż należy wspierać biogazownie, farmy fotowoltaiczne. Obecna ustawa natomiast z jednej strony blokuje budowę wiatraków, z drugiej rozwój budownictwa na terenach gdzie te wiatraki już istnieją.