Bezpieczne Ferie 2020

Bezpieczne Ferie 2020

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku szkolili dzieci na jak należy zachować się na zamarzniętych akwenach wodnych. Ćwiczenie odbyły się w na terenie PSP w Turku.

W związku z tym, że zbliżają się ferie, trzeba pamiętać o tym, że lód jest dla nas niebezpieczny. Szczególnie zagrożone są natomiast dzieci, które mogą bawić się w pobliżu zbiorników wodnych. W praktyce nie istnieje pojęcie „bezpiecznego lodu”, każda pokrywa lodowa niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla ludzi poruszających się po niej.

Bezpieczeństwo na drodze, w domu i na wodzie zostały omówione przez specjalistów z tych dziedzin. Uczniowie mieli tez okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA NA LODZIE

-Unikaj przeciążenia lodu – zbyt duża liczba osób na tafli lodowej może spowodować jego załamanie,

-Pamiętaj o zmianach warunków atmosferycznych (odwilż, skoki temperatury, opady) – wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada wytrzymałość lodu; śnieg przykrywa i maskuje szczegóły budowy pokrywy lodowej, utrudnia to, a nawet uniemożliwia ocenę sytuacji. Często po opadach śniegu widoczne są tylko większe nierówności – są one jedynymi oznakami zmian charakteru zlodzonej powierzchni,

-Przed wejściem na lód upewnij się o jego grubości (grubość gwarantująca Twoje bezpieczeństwo to minimum 15 cm),

-Przebywając na zamarzniętym akwenie nie trzymaj rąk w kieszeniach, gdyż utrudni to próby Twojego ratowania w wypadku załamania się tafli lodowej,

-Po usłyszeniu sygnału trzeszczenia lodu należy natychmiast zawróć.

NAJLEPIEJ nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek, wykopów. Wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami, itp. jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej.

Co roku pod lodem ginie kilkaset osób, w większości są to wędkarze. Tragedii byłoby o wiele mniej, gdyby każdy znał i zachowywał podstawowe środki ostrożności.

ZAPAMIĘTAJ:

-Najniebezpieczniejszy okres przebywania na lodzie to okres zimowo-wiosenny.

-W razie pękania pod Tobą lodu staraj się zmniejszyć swój nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na im, co spowoduje rozłożenie Twojego ciężaru ciała (zwiększenie powierzchni).

-Jeżeli zauważysz kogoś na niebezpiecznym lodzie, odradź mu przebywanie na nim.

-W razie pęknięcia lodu i tonięcia osób nie wpadaj w panikę, lecz działaj rozważnie i zdecydowanie.

-Należy dobrze zastanowić się, zanim wejdziemy na lód. Zabawa na cienkim lodzie może zakończyć się tragicznie. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci i nie zostawiać ich samych w pobliżu zamarzniętych jezior. Pamiętajmy, że pokrywa lodowa zawsze może być zdradliwa i zawsze trzeba dokładnie sprawdzić jej grubość. Pod żadnym pozorem dzieci nie mogą same bawić się na zamarzniętych akwenach.

Gdy lód się załamie…

-Pierwszy zimowy lód załamuje się w kształt gwiazdy, a z przedwiosennym ociepleniem rozsypuje się w drobne grudki, tzw. kaszę. W pierwszym wypadku, gdy zdarzy się nam wpaść do wody, należy przede wszystkim rozłożyć ręce na tafli i spokojnie wzywać pomocy, unikając wszelkich prób wydostania się na pewniejszą powłokę. W drugim przypadku postępujemy odwrotnie: należy jak najszybciej dostać się do trwalszej pokrywy i nie wychodząc na lód, oczekiwać ratunku.

-Ratując człowieka spod lodu nie wolno do niego podbiegać i podawać mu ręki, ponieważ tafla załamie się także pod ratującym. Osoby, które będą nam udzielały pomocy nie mogą podchodzić zbyt blisko.

-Należy poszukać jakiegoś długiego przedmiotu (konar drzewa, pasek, szalik czy kurtka), położyć się na lodzie, doczołgać się na bezpieczną odległość do tonącego, rzucając mu przygotowany wcześniej przedmiot i cofając się wolno wyciągać go na lód. Poszkodowanemu, który został wyciągnięty z zimnej wody, należy udzielić pierwszej pomocy lub wezwać pogotowie ratunkowe. Uratowanego trzeba jak najszybciej przenieść w ciepłe miejsce, a następnie przebrać w suchą bieliznę i odzież. Trzeba zadbać, by nie doszło do wychłodzenia organizmu. Należy pamiętać, aby dać mu do picia ciepłą herbatę czy kawę – nigdy alkohol. Najlepiej wezwać lekarza.

-Pamiętajmy, by nie polewać takiej osoby ciepłą wodą, gdyż może to wywołać szok termiczny.

-Jeżeli nie jesteśmy w stanie pomóc osobie znajdującej się w wodzie, należy jak najszybciej wezwać policję lub straż pożarną.

-Młodzież podczas spotkania została zachęcona do wzięcia udziału w konkursie pt. „Stok nie jest dla bałwanów”.

Organizatorami inicjatywy była Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Turku i Komenda Powiatowa Policji w Turku.

źródło: KPP Turek / PSP Turek

Władysławów: Narada z Sołtysami z gminy
Władysławów: „Zabawy dziadków, rodziców i moje” w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.